Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2021Vincent
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pelikán kučeravý, jeden z ohrozených druhov na sútoku Dunaja.
Pelikán kučeravý, jeden z ohrozených druhov na sútoku Dunaja.
17.11.2020 13:19 Environetky
Projekt za pomoci siedmich krajín má pomôcť k ochrane vegetácie v okolí Dunaja
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.11.2020 13:19 Environetky

Projekt za pomoci siedmich krajín má pomôcť k ochrane vegetácie v okolí DunajaBRATISLAVA - Zlepšiť ochranu vtáctva v povodí Dunaja je úlohou nového projektu LIFE Danube Free Sky, do ktorého sa počas najbližších piatich rokov zapojí sedem krajín. Informoval o tom koordinátor projektu Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).


Hlavným cieľom projektu bude inštalovanie prvkov, ktoré zlepšia viditeľnosť drôtov a bezpečnosť stĺpov elektrického vedenia pre vtáctvo. Vtáky tak nebudú narážať do stĺpov či zomierať po zásahu elektrickým prúdom z elektrického vedenia.

 

 

Zúčastnené krajiny 
Do projektu sa zapojí Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko a Bulharsko. Celkovo 15 partnerských organizácií zo spomínaných krajín bude najprv skúmať 2 047 kilometrov elektrického vedenia v povodí Dunaja. Organizácie následne prostredníctvom špeciálnej metodiky vyhodnotia najrizikovejšie oblasti.

 

 

Na 245 kilometroch najviac rizikových elektrických vedení následne budú inštalovať prvky pre zviditeľnenie drôtov elektrického vedenia a rovnako prvky pre zvýšenie bezpečnosti na 3 200 najrizikovejších podperných stĺpoch.

"V minulosti sme podobný projekt LIFE Energia v spolupráci s partnermi úspešne uskutočnili na Slovensku. Na medzinárodných stretnutiach sme zistili, že organizácie v zahraničí riešia podobné projekty a tak sme sa dohodli na medzinárodnom projekte. Prvú žiadosť o podporu projektu nám pred pár rokmi Európska komisia pre niektoré výhrady neschválila. Teraz sme pozmenenú žiadosť podali opäť a Európska komisia projekt odsúhlasila," vyjaril sa Marek Gális.

 

Vzácne druhy 
Projekt je zameraný najmä na ochranu dvanástich konkrétnych druhov vtákov, pozitívny dopad však má mať na všetky druhy vtákov v oblasti. Tých je iba v dolnej časti Dunaja a jeho delte približne 331. Oblasť je domovom napríklad pre vzácneho pelikána kučeravého či aj 90 percent svetovej populácie bernikly červenokrkej.

 

 

Projekt LIFE Danube Free Sky bude zasahovať 23 chránených vtáčích území a deväť významných vtáčích území. Projekt je súčasťou programu LIFE, finančne ho podporila Európska únia.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Facebook, YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok