Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. júl. 2020Milota
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
21.07.2011 07:10 Kultúra
Protestujúci umelci chcú chrániť svoje nadštandardné výhody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.07.2011 07:10 Kultúra

Protestujúci umelci chcú chrániť svoje nadštandardné výhody
Podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR si umelci, ktorí protestujú proti daňovej a odvodovej reforme, chcú chrániť svoje nadštandardné a nespravodlivé výhody. "Systém, ktorý zavádza do odvodov a daní MPSVR SR, bude oveľa spravodlivejší ako dnešný," tvrdí v tlačovej správe MPSVR SR. Reaguje tak na dnešné stanovisko Grémia Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu (SKKD), v ktorom sa uvádza, že pripravovaná reforma drasticky doľahne na niektoré skupiny samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), živnostníkov a dôchodcov.
      Podľa príkladu ministerstva zaplatí v tomto roku umelec s ročným príjmom 24.000 eur daň 12 %, pričom živnostník s príjmom 6000 eur za rok zaplatí daň 28 %. Pre MPSVR je to dôkazom pokrivenosti dnešného daňovo-odvodového systému. "Neobstojí ani argument, že obhajujú záujmy nízkopríjmových umelcov. Tým totiž budúcoročná reforma pomôže, kým vysokopríjmoví umelci začnú platiť reálnejšie sumy," uvádza rezort.
      Vďaka novele má byť spravodlivejší aj systém odvodov. Podľa výpočtov ministerstva zaplatil v tomto roku umelec s ročným príjmom 24.000 eur odvody 942,05 eura, kým živnostník s ročným príjmom 6000 eur zaplatil 1699,56 eura. "O niečo spravodlivejšie je nastavené daňové zaťaženie, napriek tomu sú stále neprimerane zvýhodnení umelci s vysokými príjmami pred drobnými živnostníkmi," informovalo ministerstvo.
      Jenou z hlavných námietok voči predkladanej novele zo strany SKKD je, že by mala zvýšiť administratívnu náročnosť, a to najmä v súvislosti so zrušením paušálnych výdavkov. Ministerstvo však oponuje, že takúto zmenu nie je možné považovať za nárast administratívy. "Len v tom prípade, ak si chce umelec alebo SZČO uplatniť výdavky nad 2400 eur ročne, bude ich musieť vydokladovať," uviedlo v správe MPSVR SR.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok