Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jan. 2022Gašpar
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Hnutie Stávka žien pokračuje v organizovaní protestov
Hnutie Stávka žien pokračuje v organizovaní protestov
27.11.2020 15:15 Zahraničie
Proti sprísňovaniu interrupčného zákona v Poľsku už protestuje aj konzervatívnejšie krídlo žien
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.11.2020 15:15 Zahraničie

Proti sprísňovaniu interrupčného zákona v Poľsku už protestuje aj konzervatívnejšie krídlo žienVARŠAVA – Protivládne protesty v Poľsku trvajú už viac ako mesiac. Do ulíc vyrazili ženy, ktoré odmietajú sprísnenie interrupčnej legislatívy. Prekvapením je, že do boja proti zákonu sa pridalo aj konzervatívne krídlo nežného pohlavia.


Hnutie Stávka žien, ktoré organizuje demonštrácie naprieč celým Poľskom už stihlo rozšíriť svoje požiadavky, okrem zablokovania sporného zákona už požadujú demisiu vlády.

 

Ženy upozorňujú na utrpenie matiek

Rozhodnutie ústavného súdu v prospech sprísňovania potratov, ktoré vyvolalo obrovský odbor v spoločnosti, pritom stále nie je vydané v zbierke zákonov. To zakazuje interrupciu dokonca aj v takom prípade, že plod je vážne poškodený.

 

Protestujúce ženy tak kritizujú vládu, že chce takýmto spôsobom matky donútiť, aby rodili deti, ktoré majú minimálne šance na prežitie, prípadne ich kvalita života bude na veľmi nízkej úrovni.

 

 

Takéto rozhodnutie považujú za neprijateľné, pričom kritizujú štát, že vystavuje ženy veľkému utrpeniu. V krajine tak aj naďalej platí tzv. potratový kompromis.

 

Súvisiaci článok: Demonštranti v Poľsku nerešpektujú rozhodnutie ústavného súdu, niektorí narúšajú bohoslužby a sprejujú fasády kostolov

 

Demonštrácie podpurujú aj konzervatívne orientované ženy

Podľa prieskumov pritom protesty namierené proti zákonu podporujú do veľkej miery aj ženy so sociálne slabšieho prostredia, rovnako sú vítané nie len vo veľkých mestách, ale aj menších obciach. Dôvodom je, že vláda sa ich snaží dotlačiť do veľmi nepríjemnej situácie, ktorá neovplyvní iba rodičov, zákonite sa dotkne celej rodiny.

 

 

Zároveň platí, že v Poľsku podstúpilo umelé prerušenie tehotenstva oveľa viac žien, ako uvádzajú oficiálne štatistiky. Dôvodom je už teraz prísny interrupčný zákon, ktorý ich núti cestovať do zahraničia, kde môžu tento zákrok podstúpiť. V krajine sa tiež robia potraty na čierno, ktoré sú v mnohých prípadoch vykonané neodborne a končia veľmi nešťastne.

 

Zrušiť prijatý zákon je cesta

Prieskumy taktiež naznačujú, že demonštrácie víta približne 70 % Poliakov, avšak iba v otázke sporného zákona. Takúto podporu už nedostali ďalšie požiadavky navrhnuté hnutím Stávka žien, ako je napríklad uvoľnenie potratovej politiky či pád vlády silno konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

 

 

Kedy sa situácia v krajine upokojí, ktorá je veľmi silno zasiahnutá pandémiou nového koronavírusu, je zatiaľ otázne. Jednou z možností je, že vláda vezme späť zákon o sprísňovaní potratov, aj napriek tomu, že už bol schválený. Musí tak však urobiť zákonnou cestou, čo môže predstavovať problém.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok