Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. júl. 2020Patrik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.07.2011 09:07 Kultúra
Prvý slovenský eurokomisár J. Figeľ vydal knižne svoje skúsenosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.07.2011 09:07 Kultúra

Prvý slovenský eurokomisár J. Figeľ vydal knižne svoje skúsenosti
Poznatky a skúsenosti z päť a polročného pôsobenia prvého slovenského eurokomisára zhrnul Ján Figeľ do publikácie V centre spoločnej Európy. Dnes ju slávnostne prezentovali v historickej budove Národnej rady SR v Bratislave.
      "Bol som priamo v kuchyni, v centre diania, pretože na dohode komisie záleží, čo predloží na schválenie pre krajiny Európskej únie," povedal pred novinármi bývalý eurokomisár.
      Podľa neho je dobre, že Slovensko patrí do spoločnej Európy, že je v jej strede nielen podľa mapy, ale kultúrne, mentálne a politicky. Sme v spoločenstve, ktoré vzniklo na hodnotách, ako sú sloboda, solidarita, spravodlivosť, právny štát, dôstojnosť. "To nie je samozrejmosť, to si vyžiadalo určité dozrievanie a o sedemročnom pôsobení Slovenska v Európskej únii (EÚ) naši predchodcovia ani nesnívali," pripomenul Figeľ.
      Kniha je členená na osem kapitol, ktoré začal písať na minuloročnej dovolenke v Chorvátsku. Spomína nielen svoj nástup do Európskej komisie a prácu v nej, ale venuje sa aj našej krajine v EÚ a dôležitosti Európy v globálnom svete, aby v silnom spoločenstve ľahšie prekonávala krízy a iné nepríjemnosti. Samostatné časti majú oblasti, ktorým sa ako komisár programovo venoval – vzdelávanie, mládež, šport. Hodnotí slovenskú vedomostnú spoločnosť z pohľadu univerzít, 20 rokov programu Erasmus alebo európsky model športu. Dôležitou oblasťou je aj spoločenstvo krajín a dialóg kultúr. Čitateľ sa dozvie o spustení Európskeho roku medzikultúrneho dialógu, o náboženstvách či o nových výzvach a perspektívach Európy ako spoločenstva kultúr.
      "Naša snaha v EÚ bola, aby na Slovensku platili európske pravidlá a pritom zostala slovenská kultúra a identita," pripomenul politik.
      Kniha na takmer 300 stranách obsahuje aj bohatú fotodokumentáciu rôznych osobností, ale napríklad aj jeho stretnutia s čínskou mládežou.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok