Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
18.10.2010 08:14 Kultúra
Prvýkrát v histórii MFHF porota neudelila cenu Grand Prix
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2010 08:14 Kultúra

Prvýkrát v histórii MFHF porota neudelila cenu Grand PrixPrvýkrát v histórii MFHF porota neudelila cenu Grand Prix - Kultúra Dnešným dňom v Poprade vyvrcholil Medzinárodný festival horských filmov, zaujímavosťou je, že vo festivalovej súťaži sa porota rozhodla neudeliť cenu Grand Prix. Stalo sa tak po prvýkrát


Dnešným dňom v Poprade vyvrcholil Medzinárodný festival horských filmov, zaujímavosťou je, že vo festivalovej súťaži sa porota rozhodla neudeliť cenu Grand Prix. Stalo sa tak po prvýkrát v 18-ročnej histórii festivalu.
"Nie je to štandardný postup, ale na festivaloch sa to stáva. Máme úctu a rešpekt k tomuto festivalu a jednoducho táto sezóna nebola až taká výnimočná a nechceli sme, aby sa tá cena devalvovala. Posledné roky dostali cenu Grand Prix naozaj výnimočné filmy a tento rok sme taký nenašli," zdôvodnil rozhodnutie poroty jej predseda Martin Ciel.
Trojčlenná porota, ktorú okrem Ciela dopĺňali aj Magda Ziaja z Poľska a Mario Corradini z Talianska, však nakoniec v súťaži ocenila štyri najlepšie filmy. Cenu za šport získala snímka Škótske ľady – hľadanie Nessie z Francúzska za zobrazenie lezenia ako zábavy pomocou dynamickej montáže, hudby a atmosféry. Cenu za sfilmovanie prírody a kultúr porota udelila filmu Na chvíľu Mongolom, ktorý režíroval Michael Dilon z Austrálie. Tretiu cenu za osobný výkon získala snímka No.9 – Manaslu 8163 od Petra Kašpara z Českej republiky, ktorý autenticky stvárnil výstup na horu Manaslu. Porota sa tiež rozhodla udeliť cenu za vnútornú silu filmu K dúhe. Režisér Dave Brown z Veľkej Británie v ňom stvárnil silu vášne bez akéhokoľvek sentimentu.
Okrem týchto štyroch cien porota udelila aj čestné uznanie titulu Medzi nami, konkrétne Erickovi Grigorovskiemu z Brazílie za neobvykle, jednoducho, bezprostredne a pomocou animácie zobrazený problém príznačný pre hory a horolezectvo.
"Trend horskej kinematografie sa trošku uberá iným smerom, ostali dve línie, jednou je akýsi videoklip, tá druhá je skôr filozofickejšia, ale myslím si, že v súčasnosti je veľmi veľký záujem o mapovanie exotických kultúr, na tomto festivale bolo napr. päť filmov, ktoré sa venovali životu v Mongolsku," zdôraznil Ciel. Podľa neho takéto filmy rozširujú pole horskej kinematografie a určite na festival patria. Slovenskí filmári by sa podľa neho mali viac sústrediť na dôslednejšiu prípravu. "Film najlepšie v zahraničí zaboduje vtedy, keď má nejakú metaforu, keď má nadčasovosť a má internacionálnosť," uzavrel predseda poroty.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok