Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. nov. 2020Klement
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin
26.10.2020 14:05 Zahraničie
Putin navrhol opatrenia na zníženie napätia v Európe, je pripravený spolupracovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2020 14:05 Zahraničie

Putin navrhol opatrenia na zníženie napätia v Európe, je pripravený spolupracovaťMOSKVA - Ruský prezident Vladimír Putin vystúpil s vyhlásením o ďalších krokoch na zmiernenie situácie v Európe v súvislosti s ukončením platnosti Zmluvy o raketách stredného a kratšieho doletu (START III).


„Zmluva INF je dôležitým prvkom na zabezpečenie medzinárodnej bezpečnosti a strategickej stability. Zmluva hrala osobitnú úlohu pri udržiavaní predvídateľnosti a zdržanlivosti v raketovej sfére v európskom priestore,“ uvádza sa v dokumente, ktorý zverejnila tlačová služba Kremľa.

 

USA odstúpili od zmluvy

Spojené štáty vlani jednostranne odstúpili od zmluvy a obvinili Rusko, že z jej nedodržiavania. Moskva odmietla všetky obvinenia a bola pripravená diskutovať, avšak Washington sa odmietol stretnúť a prerokovať nastolené otázky.

 

Putin označil ukončenie dohody za chybu, ktorá „zvyšuje riziko rozpútania pretekov v raketovom zbrojení, rastu konfrontačného potenciálu a skĺznutia k nekontrolovanej eskalácii“Ten zároveň poznamenal, že v dôsledku napätia pozdĺž línie Rusko – NATO sú zrejmé nové hrozby pre európsku bezpečnosť.

 

"Za týchto podmienok je potrebné vyvinúť aktívne úsilie o zníženie nedôvery, posilnenie regionálnej a globálnej stability, ako aj zníženie rizík vyplývajúcich z nedorozumení a nezhôd v oblasti raketových zbraní,“ zdôraznil prezident Ruskej federácie.

 

Súvisiaci článok: Rusko súhlasilo s návrhom USA na zmrazenie jadrového arzenálu

 

Rusko chce znížiť napätie 

Ruský prezident navrhol vyvinúť nástroje na zníženie napätia a obáv. „Hovorí sa najmä o overovacích opatreniach týkajúcich sa komplexov Aegis Ashore s odpaľovacími strelami Mk-41 na amerických a NATO základniach v Európe, ako aj o raketách 9M729 na objektoch ozbrojených síl Ruskej federácie v Kaliningradskej oblasti,“ uviedol Putin vo vyhlásení.

 

Zdôrazňuje tiež, že všetky činnosti by mali byť založené na zásadách reciprocity, pričom Moskva je pripravená upustiť od rozmiestnenia rakiet 9M729 v európskej časti Ruska, ale iba pod podmienkou podobných krokov zo strany NATO.

 

"Znovu potvrdzujeme naše dodržiavanie predtým oznámeného Ruskou federáciou moratória na rozmiestnenie pozemných rakiet INF, kým sa v príslušných regiónoch neobjavia raketové zbrane podobných tried americkej výroby,“ uviedol Putin.

 

Na záver ešte raz zdôraznil, že Moskva je otvorená spolupráci a zároveň vyjadril nádej, že sa jej partneri zapoja do hľadania „schém na udržanie stability a predchádzanie raketovým krízam vo svete bez tejto zmluvy“.

  

 

 reklama


Zdroj: N.R Netky.sk RIA.ru

Foto:  SITA/APNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok