Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. júl. 2020Drahomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Vladimír Putin v Izraeli.
Vladimír Putin v Izraeli.
01.02.2020 11:00 Zahraničie
Putin zhromažďuje päť veľkých mocnosti sveta
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.02.2020 11:00 Zahraničie

Putin zhromažďuje päť veľkých mocnosti svetaMOSKVA, TASS.RU – Rusko navrhuje tento rok zorganizovať stretnutie hláv štátov – stálych členov Rady bezpečnosti OSN: sú to USA, Rusko, Čína, Francúzsko a Veľká Británia. S takouto iniciatívou prišiel Vladimír Putin v Jeruzaleme a hlavnou intrígou je, že stretnutie by sa malo konať v Moskve pri príležitosti 75. výročia oslavy víťazstva nad fašizmom.


Vladimír Putin využil návštevu Izraela a prejav na fóre venovanom pamiatke obetí holokaustu, aby prišiel s nečakaným návrhom – usporiadať stretnutie vedúcich predstaviteľov piatich veľkých mocností na najvyššej úrovni. Miesto pre takéto vyhlásenie nebolo vybrané náhodou – v sále pamätníka holokaustu „Yad Vashem“, v ktorom hovoril Putin, sa stretli predstavitelia takmer päťdesiatich krajín sveta – boli špičkoví úradníci (vrátane kráľov) z takmer všetkých európskych krajín (okrem Poľska, Ukrajiny a Pobaltských štátov), viceprezident Spojených štátov, generálny guvernéri Austrálie a Kanady, prezident Argentíny.

 

Putin komunikoval tak s celým svetom, ako aj s kolektívnym Západom, zastúpeným v hale na najvyššej úrovni.

 

„Diskutovali sme s niektorými kolegami o usporiadaní tohto stretnutia hláv štátov – stálych členov Bezpečnostnej rady OSN Ruska, Číny, USA, Francúzska a Veľkej Británie a konať sa to  môže v ktorejkoľvek krajine a kdekoľvek na svete, kde bude komfortne kolegom. Rusko je pripravené na takúto vážnu konverzáciu.

 

Stretnutie v roku 2020 považujem za dôležité a symbolické, pretože oslavujeme 75. výročie konca Druhej svetovej vojny a založenie OSN“ - povedal Putin.

 

Emmanuel Macron, ktorý nasledoval po vystúpení Putina, túto iniciatívu okamžite podporil a potvrdil, že o tom už diskutovali na konferencii o Líbyi v Berlíne.

 

Toto je dôležitý návrh Putina – v histórii sa takéto stretnutie vôbec nekonalo. Áno, toto je päť veľkých mocností a iba oni majú právo veto v Bezpečnostnej rade OSN a iba oni oficiálne vlastnia jadrové zbrane.

 

Každý už má záujem na prehodnotení pravidiel svetového poriadku – treba uznať zlyhanie atlantickej globalizácie (svet v americkej nadriadenosti) a začať rokovať o novom, multipolárnom svete založenom na rovnováhe sily kľúčových hráčov. A ak týchto päť krajín začnú jednať, ostatné sa zapoja do procesu.  reklama


Zdroj: N.R Netky.sk TASS.ru

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok