Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. sep. 2021Olympia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.04.2018 06:00 Zahraničie
Rada Európy spustila kampaň proti sexuálnemu zneužívaniu detí v športe
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.04.2018 06:00 Zahraničie

Rada Európy spustila kampaň proti sexuálnemu zneužívaniu detí v športeBRUSEL - Rada Európy (RE) vyzvala vo štvrtok verejné orgány a športové hnutia členských štátov, aby podnikli rozhodné kroky na zabránenie sexuálnemu zneužívaniu detí v oblastiach súvisiacich so športom.


Cieľom novej iniciatívy je rozšíriť rozsah pôsobnosti Dohovoru Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním (Lanzarotský dohovor).

 

Rada Európy pod sloganom "Začnime hovoriť" spustila v Madride medzinárodnú iniciatívu na zvyšovanie povedomia verejnosti, v ktorej vyzýva vlády, športové kluby, združenia a federácie, ako aj samotných športovcov, trénerov a rodičov, aby prijali konkrétne opatrenia na predchádzanie sexuálnemu zneužitiu detí.

 

Generálny tajomník RE Thorbjörn Jagland v správe pre médiá upozornil, že sexuálne zneužívanie detí je neospravedlniteľným zločinom a "treba urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ho odstránili vo všetkých oblastiach spoločnosti vrátane športu".

 

Výskum, na ktorý sa odvoláva RE, naznačuje, že jedno z piatich detí v Európe je obeťou nejakého druhu sexuálneho násilia, ktorého sa často dopúšťajú osoby z ich "okruhu dôvery". Správa priznáva, že existuje len málo údajov o konkrétnych prípadoch sexuálneho zneužívania detí v športe, zároveň však upozorňuje, že deti v športovej oblasti môžu byť mimoriadne ohrozené z dôvodu nerovnakých "mocenských vzťahov" medzi trénermi a deťmi a že mnohé incidenty tohto druhu sú často umlčané a ututlané, aby sa predišlo škandálom.

 

Ďalšími faktormi, ktoré môžu zvýšiť zraniteľnosť detí pri sexuálnom zneužívaní v športe, je vynútená potreba fyzického kontaktu, kde sa často toleruje nevhodné sexuálne správanie a diskriminácia na základe rodovej nerovnosti. Okrem toho športové aktivity vystavujú deti potenciálnym rizikovým situáciám v šatniach, sprchách a pri prenocovaniach počas aktivít mimo rodného mesta.

 

Rada Európy vyzvala športové organizácie, aby podporovali kultúru rešpektovania a nulovej tolerancie voči sexuálnemu násiliu, aby určili osobu na ochranu detí, aby všetci vedeli, na koho sa dá v prípade potreby obrátiť, aby preveril profesionálov pracujúcich s deťmi a aby vycvičili trénerov v oblasti prevencie, včasného odhalenia incidentov a ich oznámenia zodpovedným orgánom. Konkrétne odporúčania RE sa týkajú nielen trénerov, ale aj samotných športovcov a ich rodičov.

 

RE oznámila, že v tejto súvislosti spustí internetový portál www.starttotalk.org, pripraví aj ďalšie materiály na zvyšovanie povedomia o tomto fenoméne, ako aj "školiacu súpravu" pre trénerov a športových manažérov, ktorá im pomôže pri predchádzaní prípadov sexuálneho zneužívania detí. Tieto materiály budú sprístupnené verejným orgánom, športovým inštitúciám a organizáciám na ochranu detí v celej Európe.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok