Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.09.2014 09:24 Domov
Rasizmus a intolerancia na Slovensku sa týka Rómov a sexuálnych menšín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.09.2014 09:24 Domov

Rasizmus a intolerancia na Slovensku sa týka Rómov a sexuálnych menšínBRUSEL - Európska komisia proti rasizmu a intolerancii (ECRI), špeciálny útvar Rady Európy, dnes zverejnila správu o Slovensku, v ktorej uvádza dosiahnutý pokrok ale aj sériu nevyriešených otázok v súvislosti s integráciou rómskych komunít.


Pozitívne správy sa týkajú napríklad toho, že boli prijaté zákonné opatrenia na kompenzáciu nevýhod spojených s rasou a etnickým pôvodom, že ombudsman vyvíja aktívnu úlohu v oblasti boja proti diskriminácii a boli zaznamenané pozitívne príklady použitia hodnôt športu v boji proti rasizmu a stereotypom. ECRI ocenila aj postoj mestských spoločností, ktoré uľahčujú aktívnu účasť Rómov na miestnej úrovni.

 

Napriek týmto zlepšeniam, je podľa správy ECRI ešte stále bežná aj medzi politikmi protimenšinová rétorika a urážlivé prejavy na adresu osôb s inou sexuálnu orientáciou. Nenávistné prejavy sú opakujúcim sa javom v slovenskom internetovom prostredí.

 

Komisia odporúča, aby bola bez omeškania dokončená reforma Slovenského národného centra pre ľudské práva, aby sa zabezpečilo účinné uplatňovanie antidiskriminačného zákona. Terčom kritiky ECRI je aj zlá bytová situácia členov rómskych komunít a segregácia rómskych detí v školskom systéme. 

 

ECRI v rámci série odporúčaní pre Slovensko uvádza, že treba vytvoriť mechanizmus pre zber jednotlivých údajov o prejavoch nenávisti a tieto incidenty treba sprístupniť verejnosti. Slovenské národné centrum pre ľudské práva by malo prejsť reformou a malo by byť vybavené dostatočnými finančnými a ľudskými zdrojmi za účelom nezávislého plnenia svojich úloh. 

 

Správa ECRI bola zostavená na základe kontaktnej návštevy na Slovensku v novembri 2013 a zohľadňuje vývoj v tejto oblasti do 20. marca 2014.

 

ECRI je orgán Rady Európy pôsobiaci v oblasti ľudských práv, zložený z nezávislých odborníkov, ktorí sledujú problematiku rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, neznášanlivosti a diskriminácie.  reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok