Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2021Ľuboslav
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Mgr. Tomáš Kulan, fyzioterapeut ProClinic Trnava.
Mgr. Tomáš Kulan, fyzioterapeut ProClinic Trnava.
12.04.2021 12:32 Šport
REPORTÁŽ: Exkluzívny rozhovor s Tomášom Kulanom ako autorom knihy či osobným fyzioterapeutom Attilu Végha
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.04.2021 12:32 Šport

REPORTÁŽ: Exkluzívny rozhovor s Tomášom Kulanom ako autorom knihy či osobným fyzioterapeutom Attilu VéghaĽudia zvyknú vyhľadať lekársku pomoc väčšinou až vtedy, keď už je veľmi zle. Popri iných chorobách častokrát zabúdame na to, že aj naša fyzická kondícia môže mať problémy. Pohybový aparát má však podobný význam ako ktorákoľvek iná sústava v ľudskom tele. Netreba ho preto zanedbávať!


Tomáš Kulan je jedným z najlepších fyzioterapeutov na Slovensku. Okrem bežných prípadov sa totiž venuje aj profesionálnym športovcom. Medzi fightermi ide preto o známe meno.

 

 

V exkluzívnej reportáži pre Netky nám na úvod priblížil, čo je to vlastne fyzioterapia. "Je to nemedicínsky odbor. Je to pomocný lekársky odbor, ktorý má svoje špecifické zameranie. V praxi je to najprv diagnostika a následne liečba pacientov."

 

Navštevovanie fyzioterapeuta je pritom úplne bežný jav. "Máme pacientov s bolesťami chrbtice až po rôzne pooperačné stavy." Ako doplnil môže ísť o sektor ramenných či kolenných kĺbov alebo problémy s členkami. Laicky povedané, každý kĺb v tele môže riešiť práve fyzioterapeut.

 

 

"Je veľmi dôležité deliť pacientov na dve skupiny. Jedna skupina sú pacienti, ktorí už prišli so stanovenou diagnózou od lekára špecialistu...Druhou skupinou sú ľudia, ktorí ešte neboli za lekármi. Vtedy si musíme stanoviť základný pohľad na riešenie alebo určiť zdravotný problém."

 

Autor knihy 

Tomáš je okrem iného aj autorom knihy Športovať čo najdlhšie bez zranenia z pohľadu fyzioterapeuta. Publikácia je určená rekreačným športovcom. K napísaniu knihy ho motivovali hlavne pacienti, verejnosť a odozvy. "Každý kto ma pozná tak vie, že čo sa týka našej česko-slovenskej scény, idem si asi najviac tú edukáciu, inšpiráciu na sociálnych sieťach. Práve tam som mal prvý impulz od ľudí, no rozhodol som sa tak aj preto, lebo ľudia si zaslúžia informácie navyše."

 

 

Spolupráca s Attilom Véghom 

Ako fyzioterapeut pôsobí aj vo svete MMA. Jeho služby využíva a najlepší slovenský fighter Attila Végh. Ten sa naposledy v ringu postavil Karlosovi Vémolovi v zápase storočia. Po jasnej výhre v tomto zápase si Attila užíva život s rodinou a blízkymi.

 

Tomáš ako jeho osobný fyzioterapeut nám priblížil, že spolupráca s Attilom prebieha nielen na profesionálnej úrovni, ale aj v rámci ľudských vzťahov. "Môžem povedať, že s Attilom sme veľmi dobrí kamaráti, takže tá spolupráca je iná, akoby som bol fyzioterapeut iného športovca, s ktorým sa nepoznám tak do hĺbky, personálne, kamarátsky."

 

 

"S Attilom sa mi spolupracuje veľmi dobre, pretože dodržuje všetky stanovené postupy z hľadiska fyzioterapie aj čo sa týka tréningu."

 

Čo sa týka prípravy, tak Attila sa momentálne nachádza v  pozápasovom móde. "Z hľadiska zdravotného stavu je na 100%-nej úrovni a postupne jeho fyzický výkon zvyšujeme."

 

 

Na otázku, či sa niečo chystá sme sa dozvedeli, že promotéri OKTAGONU boli už v SFG gyme (Spartakus Fight Gym)."Boli tam nejaké jednania, ale nič oficiálne ešte nepadlo."

 reklama


Zdroj: Netky Lukáš Čief

Foto:  Netky Maroš Bednár, Instagram/tomaskulan_s.mod.fyzioterapeutNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok