Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2021Mikuláš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
09.10.2021 08:00 Reportáže
REPORTÁŽ: Jediné hudobné ocenenia na Slovensku - Ceny SOZA - získali Pavol Hammel, Peter Bič Project a Peter Dudák!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.10.2021 08:00 Reportáže

REPORTÁŽ: Jediné hudobné ocenenia na Slovensku - Ceny SOZA - získali Pavol Hammel, Peter Bič Project a Peter Dudák!Hudobníci a autori sa po dvojročnej prestávke dočkali. Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam (SOZA)odovzdal na galavečere ceny za roky 2019 a 2020. Na gala v bratislavskom Divadle P.O. Hviezdoslava Netky nemohli chýbať. Pozrite si reportáž s exkluzívnymi rozhovormi s oceneným Paľom Hammelom, Petrom Bičom, Mirom Jarošom či Vladom Krauszom.


 

SOZA minulý rok zrušila každoročný slávnostný galavečer Cien SOZA a ušetrené prostriedky presunula na pomoc svojim členom, ktorých zasiahol výpadok príjmov kvôli pandemickým opatreniam. Tento rok preto odovzdávala viacero cien aj za rok 2019.

 

„Sme veľmi radi, že sa nám tento rok, napriek komplikovanej pandemickej situácii, podarilo napokon toto podujatie uskutočniť. Myslím si, že po dlhšej kultúrnej odmlke padlo autorom dobre znovu sa stretnúť na pódiu a prebrať si zaslúžené ocenenia za svoju tvorbu,“ povedal predseda predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr.

 

SOZA udeľuje slovenským autorom dva druhy cien. Honorárne ceny udeľuje Dozorná rad SOZA žijúcim aj nežijúcim významným osobnostiam za ich celoživotný prínos pre slovenskú hudobnú kultúru. Druhým typom sú štatistické ceny, výsledky ktorých vyplývajú zo štatistických dát spracovávaných na základe hlásení používateľov hudobných diel.

 

Honorárne ceny za rok 2019

Veľká cena SOZA za celoživotné dielo sa udeľuje žijúcemu autorovi, ktorý sa svojou tvorbou významnou mierou pričinil o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry. Za rok 2019 ju získal Pavol Hammel, jeden zo zakladateľov modernej slovenskej populárnej hudby. Na konte má 25 autorských albumov, muzikály Cyrano z predmestia či Šľahačková princezná, hudbu k baletu Everest a viacero koncertných albumov a kompilácií.

 

„Z ceny sa teším. Je to celoživotná cena, ale dúfam, že neukončuje môj pretek, ale iba jednu etapu mojej tvorby. Takže sa teším ešte na ďalšie ceny, ale najmä na ďalšiu tvorbu, či už skladateľskú alebo interpretačnú,“ konštatoval legendárny Pavol Hammel.

 

 

Zápisy do Zlatej knihy SOZA za rok 2019 udelili dirigentovi a skladateľovi Tiborovi Frešovi a Petrovi Dudákovi alias Ďuďovi, spevákovi, skladateľovi a producentovi zo skupiny HEX. Štvrtú honorárnu Cenu SOZA za rok 2019 za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí získal Eugen Suchoň.

 

Honorárne ceny za rok 2020

Veľká cena SOZA sa v zmysle štatútu udeľuje žijúcemu autorovi. Po prvý raz sa však stalo, že na galavečere ju odovzdali in memoriam. O držiteľoch honorárnych cien za rok 2020 rozhodla Dozorná rada 5. 5. 2021 a Veľkú cenu udelila skladateľovi Milanovi Novákovi. O ocenení sa dozvedel, no dňa 18. 5. nás, žiaľ, ako 94-ročný navždy opustil. Zápis do Zlatej knihy SOZA za rok  2020 získal Dušan Húščava, ktorý bol členom legendárnych skupín Traditional Jazz Band a Revival Jazz Band a je považovaný za jednu z kľúčových postáv moderného jazzu na Slovensku. Ďalší Zápis do Zlatej knihy SOZA patrí Jozefovi Kresánekovi, ktorý bol významným slovenským muzikológom, skladateľom, pedagógom a zakladateľom slovenskej hudobnej vedy. Cenu SOZA za rok 2020 za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí získala Jana Kirschner.

 

Prečítajte si tiež: REPORTÁŽ: Petr Janda optimisticky odkazuje No Name: Ste v polovičke, chlapci!

 

Štatistické ceny za rok 2020

Priamo počas galavečera vyhlásili laureátov štatistických Cien SOZA za rok 2020 v šiestich kategóriách. Cenu pre najúspešnejšieho mladého autora do 25 rokov získala po štvrtý raz za sebou Celeste Buckingham. Bolo to naposledy, pretože v budúcom roku už presiahne vekový limit. Najhranejšou skladbou za rok 2020 sa stala pesnička Stoj, autormi ktorej sú Peter Bič, Viktória Vargová a textár Vlado Krausz a nahrala ju skupina Peter Bič Project.

 

„Sme veľmi poctení, že sme túto cenu dostali, veľmi si to vážime. Je to pre nás naozaj veľké zadosťučinenie. Pretože sme veľmi radi, že album Labyrint vôbec vyšiel vtedy, kedy vyšiel. V takom temnejšom období, keď sa začala korona. Je to úžasný pocit, že si ľudia našli čas vypočuť si novú pieseň,“ tešil sa Peter Bič.

 

 

Cenu pre rozhlasovú stanicu s najvyšším podielom domácej hudobnej tvorby získalo Rádio Lumen. V minulosti ju získalo za roky 2003 a 2011. Cenu pre najúspešnejší audionosič získal album Miro Jaroš - Vaše najobľúbenejšie.

 

„Je to moja prvá cena a som z nej veľmi šťastný. Ďakujem fanúšikom, že si kupujú našu tvorbu na CD. Tento album vyšiel dokonca na vinylovej platni,“ neskrýval radosť Miro Jaroš.

 

 

Najúspešnejším textárom sa po tretíkrát za sebou Vlado Krausz. Najúspešnejším skladateľom sa stal deviaty raz po sebe Ivan Tásler. Režisérom programu bol Pavol Danišovič, dramaturgicky ho pripravil a moderoval Juraj Čurný.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Nora KrchňákováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok