Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Marek Krajčí
Marek Krajčí
10.07.2020 15:36 Politika
REPORTÁŽ: Marek Krajčí: Tému duševného zdravia treba naliehavo riešiť, pripravujeme reformu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.07.2020 15:36 Politika

REPORTÁŽ: Marek Krajčí: Tému duševného zdravia treba naliehavo riešiť, pripravujeme reformuBRATISLAVA - Tému duševného zdravia potrebuje spoločnosť naliehavo riešiť, upozorňuje minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).


 

Avizuje preto reformu, ktorej cieľom je rozvíjať komunitnú psychológiu. Zamerať sa má tiež na vzdelávanie budúcich odborníkov. Vzniknúť má aj Rada vlády SR pre duševné zdravie. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii.

 

Prioritná téma ministra

Riešenie problémov súvisiacich s oblasťou duševného zdravia označuje minister za jednu zo svojich priorít. Po prvý raz sa téma preto dostala aj do programového vyhlásenia vlády.

 

Poukázal na to, že podľa Útvaru hodnoty za peniaze duševné poruchy vytvárajú ročne náklady 2,1 miliardy eur. Predražujú tak systém zdravotného a sociálneho poistenia, spôsobujú fyzické ochorenia, znižujú vzdelanosť a zamestnanosť, zvyšujú kriminalitu či chudobu, počet samovrážd a zvyšujú nestabilitu rodín. Mnohí ľudia podľa neho svoje problémy podceňujú či prehliadajú.

 

Podľa riaditeľa novovzniknutého odboru duševného zdravia MZ SR Petra Šomšáka je základným pilierom pripravovanej reformy výrazný rozvoj komunitnej psychiatrie vrátane vzniku centier duševného zdravia.

 

V nich majú pôsobiť multiprofesionálne tímy odborníkov. Cieľom je zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre ľudí so psychickým ochorením, podľa možností v ich primárnom prostredí. Súčasťou centier majú byť aj denné stacionáre.

 

"Druhým pilierom reformy duševného zdravia bude reforma vzdelávania budúcich psychiatrov, klinických psychológov a psychoterapeutov v zmysle zjednodušenia a sprístupnenia vzdelávania, či už z hľadiska časového alebo finančného," načrtol Šomšák.

 

Na ministerstve už zriadili dve pracovné skupiny odborníkov na oblasť duševného zdravia, ktoré budú spolupracovať pri príprave reformy. Krajčí podotkol, že reformu by rád predstavil do dvoch rokov.

 

Protichodné zákony

Nové oddelenie nadrezortnej koordinácie MZ SR vedie Viktor Svetský. "Odborníkov v oblasti duševného zdravia reguluje dohromady sedem ministerstiev," priblížil.

 

Mnohé zákony sú podľa neho protichodné. Pre lepšiu starostlivosť je podľa neho nevyhnutné napríklad otvoriť zákon o psychologickej činnosti. Myslí si tiež, že treba vytvoriť sieť psychologických poradní.

 

Rada vlády SR pre duševné zdravie bude koordinačným nadrezortným orgánom. Pracovať v nej budú odborníci z jednotlivých ministerstiev.

 

"Cieľom je, aby vznikol priestor na komunikáciu a vytváranie legislatívy a identifikovanie problémov v jednotlivých rezortoch, ktoré sa tejto oblasti týkajú," uviedol Svetský. Želá si, aby legislatíva umožňujúca jej vznik bola pripravená do konca roka.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok