Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. nov. 2020Katarína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová
23.08.2019 13:20 Ekonomika
REPORTÁŽ: Ministerka školstva chce presadiť sociálne poistenie pre doktorandov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.08.2019 13:20 Ekonomika

REPORTÁŽ: Ministerka školstva chce presadiť sociálne poistenie pre doktorandovBRATISLAVA - Ministerka školstva Martina Lubyová chce v spolupráci so Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ) a Slovenskou rektorskou konferenciou (SRK) presadiť, aby aj doktorandi mali sociálne poistenie.


Ako uviedla ministerka na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii, so zástupcami študentov a rektorov sa zhodli na tom, že ich spoločným záujmom je zatraktívniť podmienky vysokoškolského štúdia na Slovensku. „Doktorandi nemajú hradené sociálne odvody. Mnohým z nich potom neskôr v budúcnosti chýbajú roky, ktoré strávia na doktorandskom, pri započítavaní do vymeriavacieho základu dôchodku. Nemôžu ani čerpať benefity z ďalších druhov sociálneho poistenia. Je preto naším spoločným cieľom, aby sa vrátili medzi sociálnych poistencov, čo im v konečnom dôsledku zlepší sociálne zabezpečenie a zatraktívni štúdium,“ priblížila Lubyová.

Tento krok oceňuje aj predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász. „Doktorandi sú špičkoví študenti, od ktorých sa očakáva veľmi veľa, preto im musíme vytvoriť podmienky, ktoré budú pre nich atraktívne. Posledné roky sa zvyšovali štipendiá, čo je veľmi pozitívny progres. Doktorandi však nemajú sociálne poistenia a naším návrhom je, aby sa to zmenilo a boli sociálne poistení,“ objasnil Lovász.

 Ďalším prediskutovaným návrhom na dnešnom spoločnom rokovaní bolo zatraktívnenie študentských pôžičiek. ŠRVŠ totiž signalizovala, že keby boli podmienky nastavené inak, tak by bol o tento druh pôžičiek ešte väčší záujem. „V septembri preto vytvoríme pracovnú skupinu, ktorú budú tvoriť zástupcovia študentov, ministerstva školstva a Fondu na podporu vzdelávania. V tejto pracovnej skupine sa budeme rozprávať o tom, akým spôsobom sa dá novelizovať legislatíva, aby boli pôžičky pre študentov ešte viac atraktívnejšie,“ povedala ministerka školstva a dodala, že v minulom roku bolo z Fondu na podporu vzdelávania na tento účel vyčlenených päť miliónov eur, z toho 2,3 milióna eur pre pedagógov a 2,7 milióna eur pre študentov.

Predseda ŠRVŠ v tejto súvislosti uviedol, že študentské pôžičky sú veľmi vďačnou podporou pre študentov. „Atraktivita študentských pôžičiek bohužiaľ v posledných rokoch klesala, a to aj z toho dôvodu, že nebol dostatok finančných prostriedkov. Teraz sme však v lepšej fáze, keďže sa navýšila suma, ktorú Fond na podporu vzdelávania poskytne študentom,“ priblížil Lovász. Zároveň zdôraznil, že ŠRVŠ navrhuje, aby sa zaviedli pôžičky bez úrokovej sadzby pre študentov zo sociálne slabšieho prostredia. „Aj takouto formou chceme týchto študentov viac podporiť,“ dodal predseda ŠRVŠ.

Oba tieto návrhy víta aj prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. „Sú to dobré kroky a pevne verím, že sa priblížime k vyspelým krajinám, kde študenti vo vysokej miere čerpajú pôžičky a kde sú aj doktorandi sociálne poistení,“ zdôvodnil prezident SRK.

Ministerka školstva Martina Lubyová si vie predstaviť, že tieto návrhy by sa dali v blízkej dobe presadiť aj formou poslaneckého návrhu, ak na nich bude všeobecná politická zhoda.

 reklama


Zdroj: SITA/netky MB/netky IK

Foto:  TASR/UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok