Nikita Slovák je šikovný režisér, odvážny oportunista rôznych politikov a v neposlednom rade i herec a básnik , ktorý už pracoval na mnohých významných projektoch ako je napríklad Krištáľové krídlo, Roma Spirit, Žijeme tu s vami či rôzne charitatívne videoklipy.
Počuli sme o ňom, že sa učil na Gymnáziu v Žiline. Pôsobí aj ako libretista v slovenských umeleckých inštitúciách.
VIDEO
MISIA - osobnosti kuriérmi
Nedá nám nespomenúť akciu Misia. Čo je c haritatívna akcia, ktorej cieľom je vyzbierať peniaze na zdravotné pomôcky pre choré deti. Desiatky známych osobností z rôznych sfér sa rozhodli na jeden deň stať kuriérmi na bicykloch a na objednávku roznášať certifikáty v hodnote 10 alebo 50 eur. Nikita sa pravideľne zapájal.
Je dobrým hercom?
Na poznámku o tom, že je šikovným hercom reagoval vtipne a spomenul kolegov Labudu aj Majeského . Vraj pozná svoje chyby a vie ich využiť. Hrá po svojom. „Je to strašne smiešne, ale toto nie je herectvo,“ okomentoval vraj jeho herecké schopnosti Labuda.
Kniha statusov
Nikitovi Slovákovi vyšla kniha , bol to súhrn jeho statusov na sociálnej sieti. Kniha sa volá Vlastnou mastnou hlavou a trochu nadvodila na knihu Mareka Vagoviča, Vlastnou hlavou. Došiel k nej podľa jeho vlastných slov, v podstate náhodou, telefonicky ho kontaktoval vydavateľ a dohodli sa.
Druhý raz mu zasa „niekto“ zavolal, že vydáva knihu poviedok. Nakoniec napísal poviedku, ako aj iní autori . Kniha nakoniec vyšla pod názvom Slovensko Noir a dokonca bola vydaná aj ako audiokniha.
Vydavateľ vraj chce, aby vydal i poéziu , ktorej sa občas venuje. No knihu podľa neho už dnes vydá každý a tak vydanie knihy pre neho stráca akúsi výnimočnosť. Vydaním svojej poézie si chce urobiť radosť , ale nepredpokladá, že to zborí svet.
Píše a režíruje vlastné scenáre
Režíroval a autorsky spolupracoval napríklad na diele O strašne smutnom anjelovi , Clamor homine, Kráľovná spieva blues – Divadlo West, Podivuhodné dobrodružstvá Dona Quijota, Nevedkove dobrodružstvá, O človiečikovi z dreva, O Jonášovi a veľrybe, O Jankovi Hraškovi, Cesta okolo sveta, Romeo+Julia, Vražda na večeru a na mnohých ďalších.
Pre Balet SND sa podieľal na inscenáciách Narodil sa chrobáčik a Caligula. „Scenáre si režírujem sám, aby sa nedostali do rúk zlému režisérovi,“ povedal na margo svojich diel.
Ako sa dostal k práci písania scenárov?
Začalo to básňou pre spolužiačku. „Ako Slnko miluje zem, tak ja ťa milovať chcem,“ citoval kúsok svojej prvej básne. S niektorými ľuďmi začali svoje texty postupne začali incenovať a neskôr sa to rozbehlo.
Príbeh ulice
Jeho najúspešnejším dielom bol muzikál Príbeh ulice. Napadla ho možnosť urobiť hip-hopový muzikál , bol to 2. muzikál tohto typu na svete. Nachádza sa tam typická tragédia, osudovosť a dobrí herci. Vďaka tomuto muzikálu sa zrodila i kariéra The Pastels, či Ladylicious . Zožali „veľkú“ slávu tu i v Prahe.
„Ja som si dokonca užil skok do prázdneho bazéna v Prahe,“ spomína úsmevne na pôsobenie v Prahe.
VIDEO
Krištáľové krídlo
Ocenenie Krištáľové krídlo sa každoročne udeľuje osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli mimoriadny úspech v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Hlavnou myšlienkou je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia obdiv a úctu.
Tento úžasný projekt mal pod svojim režisérskymi krídlami 4- krát a dodal mu svojský krásny rozmer. Považuje to za slovenského Oscara. Snažil sa dať šancu mladým talentovaným ľuďom, ktorí si zaslúžili štart.
Rád prekračuje formálne vzťahy v zamestnaní a vytvára si priateľstvá. Vďaka tomu sa v Krištáľovom krídle ocitol napríklad i akrobat zo Cirque du Soleil, ktorý pomohol zadarmo. „Robili sme sociálne veci. Scénu s dievčatkom, ktoré žobralo,“ vysvetlil, ako s asnažil robiť osvetu o skutočnej sociálnej situácii ľudí.
Roma spirit
Roma Spirit je úžasný projekt zameraný na podporu aktívnej snahy všetkých, ktorí sa podieľajú na zlepšení situácie Rómov v krajine realizácie oceňovania.
Cieľom projektu je vytvoriť tradíciu v ocenení práce pre rómsku komunitu , vytvoriť verejnú platformu na prezentáciu pozitívnych reálnych prínosov, a tak priblížiť širokej verejnosti aktivity organizácií a jednotlivcov zamerané na podporu integrácie rómskej menšiny do spoločnosti a na zlepšenie jej životnej situácie.
VIDEO
Počas tohto projektu si veľmi obľúbil napríklad skvelých hudobníkov Sendreiovcov. Má rád kvalitnú rómsku hudbu a vždy jednal bez predsudkov.
Spolupráca so Slavom Solovicom
„On má taký obrovský potenciál,“ povedal o Slavovi. Pre nadáciu, zaoberajúcou sa nepočoujúcimi ľudmi, sme zrežírovali klip, kde hralo nepočujúce dievčatko. Chceli ukázať, v akom svete žijú nepočujúci.
VIDEO
„Oslovili ma na túto prácu, lebo som predtým robil klip, z ktorého výťažok išiel na detskú onkológiu,“ opisuje dôvody, prečo ho vybrali na tento klip.
V klipe pre onkologcky choré deti sa všetci účastníci klipu nechali ostrihať dohola , na podporu onkologicky chorých detí. Podľa jeho slov na ten klip nedostali žiaden príspevok. Zohnal kamery a svetlá, aby mohli točiť.
VIDEO
Spolupracovali spolu taktiež na rómskej piesni s Janou Kirschner a Rómskym konzervatóriom. Bola o úcte, ktorú si zaslúžia. Podľa neho sa udialo mnoho sprenevery v peniazoch určených pre rómsku komunitu, hoci si to nezaslúžili.
Spoznal mnohých úctihodných rómov, od starostu po rómov, ktorí zachraňovali životy. „To sú tí ľudia, anjeli na zemi,“ spomenul v súvislosti s niektorými rómami, ktorí pomáhajú. „Doteraz ich rešpektujem, týchto ľudí,“ skonštatoval.
Ďalším projektom bola pieseň Jany Kirschner a Jany Sendreiovej Auschwitzate. Polovicu piesne nechali v rómštine a zvyšok dotextoval on sám. Vytvorili nádherné sentimentálne dielo, ktoré rozplakalo kameramana aj publikum. Bola to spomienka na holokaust.
VIDEO
„Vtedy mi povedal môj kameraman, že to zažil prvýkrát v živote,“ spomenul si Nikita.
Politika
Bol „bojovníkom“ proti Ficovej vláde , avšak nie s každým protestom úplne súhlasil. Niektoré podľa jeho slov vraj skončili potupne. No napríklad protesty Za slušné Slovensko stáli za to a pripomenulo mu to situáciu z 89. roku. „Zase decká prišli spasiť krajinu,“ opísal pocity z protestu.
Aj vďaka týmto prostestom, podľa neho, vyšla na povrch práve zlá stránka politiky. „Na vlastné oči som videl fotku politika s nezletilou,“ opisuje pocity z nemenovaného politika a dúfa v zmenu.
Podľa jeho slov, potrebuje štát vyvetrať. „Nikdy nechcem, aby sa tu objavil niekto zo SMERU,“ dodal na k téme politiky.
Podpora kultúry
Pandémia spôsobila ešte väčšiu chudobu, aká bola. Podľa neho je škoda, že nikto neprišiel osobne za ľuďmi, pracujúcimi v oblasti kultúry, aby sa s nimi poradili ako im pomôcť. Už niekoľko pandémií podľa neho kultúru vyzabíjalo.
Fondy, ktoré tu vždy boli, boli podľa neho vždy zanesené a boli o marazme. Myslí si, že vláda nerozumie kultúre a nerozumejú prečo by kultúrnym zamestnancom mali niečo platiť.
„Ja som mal to šťastie, že 13.marca som točil väčšiu vec a zostali mi financie z toho,“ komentuje vlastnú situáciu a dodáva, že nechcel siahať do spoločnej kasy, keď videl situáciu iných.
„Nepoznám človeka z vlády, okrem Korčoka, ktorý by chodil na kocerty,“ spomenul ohlľadom vlády a kultúry.
Žijeme tu s vami
Je to názov festivalu, na ktorom spolupracoval, a iniciatívy na podporu "robotníkov kultúry", ktorým nemajú toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili. Bolo to v podstate podujatie na podporu technikov a ďalších ľudí, bez ktorých by nevznikali koncerty, predstavenia a iné kultúrne podujatia. Uskutočnilo savo štvrtok 24. septembra na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.
Protesty za Bielorusko
Na otázku, ako vznikli odpovedal úsmevne: „Niekto mi zavolal.“ Bol šokovaný, že musí v tomto storočí robiť niečo takéto. Vyzeralo to podľa neho ako veľký festival, kde sa spoločnosť zomkla, bolo tam 65 000 ľudí, všetci pomáhali úplne zadarmo.
„Bolo to veľkolepé,“ opísal krátko a výstižne protesty za slobodné Bielorusko. „Ja som len ten, ktorého oslovia,“ povedal na margo ľudí, ktorí protestovali každý deň. Dúfa, že časom bude Bielorusko slobodné.
A ak sa tak stane, veríme, že Nikita si nájde inú dobrú vec, ktorú zasa ochotne podporí, tak ako to robí celý život!