Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. júl. 2022Prokop
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
07.05.2022 18:00 Kultúra
REPORTÁŽ Novomestské divadlo odpremiérovalo svoj prvý titul Jeruzalem Anno 1187
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.05.2022 18:00 Kultúra

REPORTÁŽ Novomestské divadlo odpremiérovalo svoj prvý titul Jeruzalem Anno 1187Po necelom roku od výraznej rekonštrukcie a znovuotvorenia Strediska kultúry na Vajnorskej ulici v Bratislave sa uskutočnila predpremiéra jej pilotnej inscenácie.


 

 

Iniciátormi vzniku a zakladateľmi výnimočného projektu novej divadelnej inštitúcie sú oceňovaný scenárista a režisér Michael Sharmant s riaditeľkou strediska kultúry BNM na Vajnorskej, Máriou Priečinskou, ktorá nám v rozhovore krátko po ováciách publika prezradila, že je ešte stále vystresovaná, nakoľko prípravy boli komplikované aj tým, že kvôli chorobe museli niektoré role preobsadiť a premiéru odložiť. Napokon všetko dobre dopadl, hoci riaditeľka skonštatovala, že téma je to ťažká, ľudia by sa radšej bavili, no v rozhovore vysvetlila, prečo si zvolili ťažšiu cestu a čo-to nám naznačila aj o ďalších snoch.

 

 

Oboch na pódiu privítala moderátorka Bibiana Ondrejková, ktorá prítomných pozvaných hostí večerom sprevádzala. Po krátkom moderovanom úvode, v ktorom vystúpil aj starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, Rudolf Kusý, si prítomní diváci v predpremiére pozreli pilotnú inscenáciu divadla, historickú drámu Jeruzalem Anno 1187.

 

 

Starosta netajil obavy, že Novomestské divadlo bolo veľkým sústom, no riaditeľka strediska nakazila svojím elánom a chuťou všetkých okolo a presvedčila ich, že to má zmysel. Vyjadril aj názov na hru, obsadenie a radosť z novej inštitúcie.

 

Súvisiaci článok: ROZHOVOR Tak to je odvaha! Mária Priečinská a Roman Pomajbo predstavujú novovzniknuté divadlo

 

Inscenácia diváka vtiahla do obdobia stredoveku, ktorého reálie sa však až nápadne podobajú realite dneška. Šokovala ich hĺbka autorského textu len 23-ročného Michaela Sharmanta a jej činoherné spracovanie. Michael netajil veľkú radosť z úspechu a prijatia divákomi, prezradil, že pri nácviku hry zažili množstvo nepublikovateľných situácií. Ako sa hovorí, s jedlom rastie chuť, Michael nespí na vavrínoch, ale v rozhovore pre netky.sk povie aj o plánoch novozniknutého divadla.

 

 

 

Publikum, v ktorom sa nachádzalo množstvo známych osobností zo sveta showbiznisu a kultúry, bolo svedkom mnohých zaujímavých šermiarskych súbojov s kaskadérskymi prvkami, súčasťou ktorých bol aj herec Dušan Cinkota. Stvárnil hlavnú postavu príbehu, baróna Bailiana, a po predstavení sa zmohol hlavne na dve slová – Som šťastný! Prečo? Dozviete sa vo videorozhovore. A povie niečo aj o svojej editorskej činnosti, ktorá sa stala jeho novou cestou.

 

 

Prepracovanú historickú scénu s kulisami od kreatívneho tímu Ivana Kopu vytvoril podľa návrhov režiséra priamo pre túto produkciu. Inscenácia sa odohráva na dvoch pódiách, z ktorých menšie sa nachádzalo v hľadisku, vďaka čomu herci dokázali s publikom lepšie komunikovať a počas predstavenia nadväzovať užšiu interakciu.

 

 

Atmosféru v sále taktiež umocňovala jedinečná autorská veľkovýpravná hudba, ktorú do inscenácie skomponoval spevák, skladateľ, producent, multiinštrumentalista a víťaz Česko Slovenského X-faktoru Peter Bažík, ktorý sa divákom zároveň predstavil aj v hereckej úlohe. Rovnako netajil dojatie, že jeho premiérová divadelná hudba sa stretla s mimoriadne priaznivým ohlasom a priznal, že toho bolo veľa, bolo to náročné a mnohé veci sa upravovali na poslednú chvíľu. Zaujala ho aj herecká postava, ktorú stvárnil a potešilo by ho, keby si nejaký režisér všimol, že popri komponovaní hudby, spievaní, hre na husliach mu ide aj herectvo.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Anna Olvecká

Foto:  Martin Driensky, Netky, video: Maroš BednárNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok