Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jan. 2021Nataša
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár
Predseda Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár
24.11.2020 15:21 Ekonomika
REPORTÁŽ Pre poddimenzovaný rozpočet hrozí kolaps zdravotníctva, tvrdia najväčšie zdravotnícke organizácie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.11.2020 15:21 Ekonomika

REPORTÁŽ Pre poddimenzovaný rozpočet hrozí kolaps zdravotníctva, tvrdia najväčšie zdravotnícke organizácieBRATISLAVA - Návrh rozpočtu zdravotníctva je nedostatočný. Podfinancovaný rozpočet nebude schopný zabezpečiť systémové zmeny, nezabráni odchodu zdravotníkov a nezabezpečí nielen zvyšovanie, ale ani udržanie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov.


Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár to uviedol na tlačovom brífingu za účastni zástupcov najväčších organizácií v zdravotníctve. "Prostriedky, ktoré vnímame ako nevyhnutné na investície a zvýšenie kvality a hodnoty pre pacienta v rozpočte v podstate nevidíme," uviedol Kollár.

 

Zástupcovia predstavili viaceré požiadavky
Organizácie žiadajú navýšenie platby za poistencov štátu minimálne na úroveň 5 % priemernej mzdy spred dvoch rokov. "Predstavuje to 54,60 eur, čo je stále o takmer 11 eur menej ako v Českej republike," upozornil Kollár. Dôležité je podľa neho taktiež dofinancovanie strát v zdravotníctve, ktoré spôsobila pandémia ochorenia COVID-19.

 Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko upozornil, že Česko a Maďarsko už budúci rok výrazne zvýšia platy zdravotníkom. Hrozí tak nielen to, že slovenskí lekári a sestry sa na Slovensko nevrátia, ale navyše príde k ďalšiemu odlivu zdravotníkov. 

 

"Potrebujeme dofinancovať sektor tak, aby neprichádzalo k výpadkom, predlžovaniu čakacích dôb a aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť," podotkol prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth.

 

 

Podpredseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Ernest Caban doplnil, že každá optimalizácia a optimalizačný proces má vo finálne dopad na pacienta. "Tomuto treba zabrániť," dodal.

 

Mohlo by vás zaujímať: Minister obrany prosí zdravotníkov, aby sa zapojili do celoštátneho testovania. Kollárovi adresoval tvrdé slová

 

Žiadajú navýšenie rozpočtu 
Návrhy organizácií podporila taktiež Asociácia na ochranu práv pacientov. Ako konštatovala prezidentka asociácie Mária Lévyová, ich hlavným cieľom je zabrániť kolapsu zdravotníctva.

 

"Každé fungujúce zdravotníctvo musí byť postavené na predvídateľnom, stabilnom a dostatočnom rozpočte a financovaní," povedala prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková. Podľa nej pritom súčasný návrh rozpočtu ani jeden z týchto atribútov nespĺňa.

 

 

Zástupcovia najväčších organizácií v zdravotníctve sa zatiaľ k prípadnému štrajku vyjadrovať nechceli. Veria totiž, že ich návrhy minister podporí a bude bojovať za navýšenie rozpočtu.

 

"Pokiaľ nebude dofinancovanie, nebude žiaden štrajk, tu totiž žiadna zdravotná starostlivosť nebude," doplnil Marián Šóth. Organizácie žiadajú ministra zdravotníctva Mareka Krajčího o neodkladné stretnutie k ich návrhom. Upozorňujú totiž aj na potrebu dialógu medzi ministerstvom a zdravotníckymi organizáciami, ktoré podľa nich absentuje.

 

Prečítajte si tiež: Slovensko boj s pandémiou prehráva. Komora lekárov prosí svojich kolegov v zahraničí o návrat domovreklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok