Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2020Darina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky LFUK, SZU a UNB pre transplantáciu obličiek Zuzana Žilinská, prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Ľudmila Podracká a mamička (darkyňa) pani Šimonová.
Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky LFUK, SZU a UNB pre transplantáciu obličiek Zuzana Žilinská, prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Ľudmila Podracká a mamička (darkyňa) pani Šimonová.
19.06.2020 15:19 Domov
REPORTÁŽ: Slovensko má za sebou prvú preemptívnu transplátáciu obličky u dieťaťa
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.06.2020 15:19 Domov

REPORTÁŽ: Slovensko má za sebou prvú preemptívnu transplátáciu obličky u dieťaťaBRATISLAVA - Na Slovensku zrealizovali prvú preemptívnu transplantáciu obličky u detského pacienta od živého darcu. Pacient Šimon dostal teda nový orgán skôr, ako musel podstúpiť dialýzu. Darkyňou bola jeho mama. Transplantáciu uskutočnil Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v spolupráci s Univerzitnou nemocnicou Bratislava (UNB).


 

Na pôde NÚDCH o tom v dnešných hodinách informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a predstavitelia NÚDCH a UNB. Krajčí označil zákrok za "niečo výnimočné" a pozitívny príklad realizácie zákroku. Ocenil tiež matku pacienta. Vyjadril nádej, že tento rok sa podarí prekonať vlaňajší rekord v počte vykonaných transplantácií na Slovensku.

 

Ideálny darca 

Transplantačný tím viedol prednosta kliniky detskej urológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) a NÚDCH Ján Breza. "Je to tá najvhodnejšia kombinácia faktorov na to, aby oblička prežila v dieťatku čo najdlhšie," povedal o zákroku. Vyzdvihol tiež spoluprácu transplantačných centier.

 

 

Stav mamy sa stále zlepšuje 

"Mamička bola hospitalizovaná u nás a hneď po odbere bola oblička v špeciálnom boxe transportovaná rýchlou zdravotnou službou do NÚDCH," priblížila zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky LF UK, SZU a UNB pre transplantácie obličiek Zuzana Žilinská. Výsledky sú podľa nej veľmi povzbudivé. Upozornila na dobrú kondíciu darkyne už po týždni od zákroku.

 

Chystajú sa ďalšie zákroky 

Medicínska riaditeľka NÚDCH Jana Kosnáčová zdôraznila okrem úsilia odborníkov aj ochotu darkyne. "Mamička ukázala, že vie pomôcť a vie niesť aj to pozitívne posolstvo verejnosti, že ak môžeme, mali by sme pomôcť aspoň svojím blízkym," uviedla.

 

 

Podľa nefrologičky Ľudmily Podrackej potrebujú detskí pacienti transplantáciu najčastejšie pre vrodené anomálie tak ako v prípade Šimona. Do konca roka by mohli rovnaký zákrok absolvovať ďalší dvaja pacienti.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Netky Maroš Bdnár, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok