Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jún. 2021Adolf
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) počas tlačovej konferencie po ich spoločnom stretnutí v Prezidentskom paláci.
Sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) počas tlačovej konferencie po ich spoločnom stretnutí v Prezidentskom paláci.
18.06.2020 13:07 Domáca
REPORTÁŽ: Stav informatizácie nie je optimálny, podľa prezidentky sú v nej viaceré výzvy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.06.2020 13:07 Domáca

REPORTÁŽ: Stav informatizácie nie je optimálny, podľa prezidentky sú v nej viaceré výzvyBRATISLAVA - Stav informatizácie štátnej správy nie je optimálny a je v nej viacero výziev. Prezidentka SR Zuzana Čaputová o tom informovala vo štvrtok po stretnutí s podpredsedníčkou vlády SR pre investície a informatizáciu Veronikou Remišovou (Za ľudí). Hlava štátu označila za dobré, že Slovensko môže využiť prostriedky Európskej únie aj na iné oblasti v súvislosti so zmierňovaním následkov koronakrízy.


 

Čerpanie eurofondov v súčasnom programovom období 2014 - 2020 je totiž iba na úrovni 33 percent. Prezidentka rokovala s vicepremiérkou aj o novom pláne Európskej komisie na obnovu, z ktorého môže SR mimo eurofondov získať viac než sedem miliárd eur.


Nedostatočný počet a kvalita ľudí
Jedným z dôvodov situácie v informatizácii je podľa prezidentky aj nedostatočný počet a kvalita ľudí. "Je to dôležitá oblasť, vo výsledku je to zjednodušenie života pre bežných občanov, stransparentnenie procesov. Benefity kvalitnej informatizácie spoločnosti sa týkajú všetkých, preto sa týkajú rovnako aj všetkých rezortov," uviedla Čaputová.

 

Pokiaľ ide o využívanie eurofondov, problémy sú podľa nej v infraštruktúre ich manažovania, rýchleho a efektívneho čerpania.

"Fond obnovy je obrovská príležitosť urobiť reformy, realizovať investície do oblastí, ktoré by mali slúžiť najmä budúcim generáciám v súlade s názvom celého zámeru," podotkla prezidentka. Peniaze EÚ navyše by SR mala využiť na viaceré prioritné oblasti, napríklad v zdravotníctve, školstve, sociálnych službách či životnom prostredí.

 

"Toto sú veľmi dôležité oblasti, do ktorých treba zainvestovať najmä s dopadom na budúce generácie, preto by mali mať určite reformný aspekt. Veľmi dôležitým predpokladom kvalitného, efektívneho a zmysluplného vyčerpania prostriedkov, alebo pochopenia tejto príležitosti, je spôsobilosť štátu tieto finančné prostriedky vhodným spôsobom získať aj realizovať implementáciu jednotlivých projektov," upozornila Čaputová. Uvažuje sa o vytvorení národného tímu reforiem, ktorý by aj externe dával kvalifikované podnety, zodpovedať za to budú príslušné rezorty.

 

Eurofondy je poptrebné reformovať 
Eurofondy treba podľa vicepremiérky reformovať tak, aby slúžili ľuďom. "Potrebujeme zjednodušiť zásadným spôsobom byrokraciu, zrýchliť čerpanie, ale hlavne potrebujeme, aby sa eurofondy používali na zmysluplné, rozumné ciele, ktoré budú slúžiť tam, kde ich ľudia potrebujú," povedala Remišová.

 

Digitalizácia a informatizácia je podľa nej nástroj na uľahčenie života ľuďom v kontakte so štátom.

 

"Problémy v informatizácii sú a boli obrovské. Staré schémy neplatia, informatizáciu chceme robiť inak a lepšie, aby vyhrávali tí, ktorí majú najlepšie nápady," tvrdí vicepremiérka. Konečným cieľom je podľa nej, aby občan mal informatické služby štátu vždy prístupné z akéhokoľvek zariadenia, na akomkoľvek mieste a v čase.

 

Peniaze EÚ na obnovu podľa nej treba investovať tak, aby z nich mali úžitok budúce generácie, keďže ich budú splácať.

 

"Musíme im odovzdať zelenšiu, zdravšiu a prosperujúcejšiu krajinu. A na to by sme mali tieto peniaze aj využiť," dodal Remišová.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok