Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2022Darina
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
24.12.2021 12:00 Kultúra
REPORTÁŽ Unikátne spojenie! Legenda Božidara Turzonovová, skupina No Name a ich vianočný song Vianoce s Božidarou!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.12.2021 12:00 Kultúra

REPORTÁŽ Unikátne spojenie! Legenda Božidara Turzonovová, skupina No Name a ich vianočný song Vianoce s Božidarou!Zúčastnení na tomto jedinečnom projekte v exkluzívnom rozhovore pre Netky prezradili, kde sa zoznámili, kto vymyslel názov piesne aj to, čo pre nich znamenajú Vianoce.


 

Autorom hudby a textu vianočnej piesne je Igor Timko. Pieseň nahrali spoločne so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a premiéru mala v rámci charitatívneho galavečera Noc nádejí.

 

„Vianoce sú vskutku jednou z posledných istôt, ku ktorej počas roka smeruje väčšina sveta. A z toho sme vychádzali pri tvorbe piesne. Po dokončení textu a melódie sme následne hľadali niekoho, kto je dostatočne čistý a skúsený životom na to, aby to mohol interpretovať. Voľba padla práve na pani profesorku Božidaru Turzonovovú a bolo to absolútne jasné," vysvetľuje Igor Timko.

 

Angažovanie pani Turzonovovej v tejto piesni je výnimočné. Jej legendárny spevácky výstup, ktorý si poslucháči a diváci všeobecne pamätajú, sa spája s realizáciou muzikálu  Na skle maľované. Teraz má na konte vianočnú pieseň so skupinou No Name.

 

„Trošku som váhala, lebo už som dlho nespievala a v minulosti som spievala spravidla sama. Keď som však čítala ten text, ktorý ma zasiahol, tak som súhlasila. Text je úžasný a vychádza z kontextu doby a životného pocitu, v ktorom sa teraz nachádzame. Bola to krásna práca," prezradila Božidara Turzonovová.

 

         

Novinka Vianoce s Božidarou je vôbec prvým výhradne slovenským duetom kapely No Name, ktorá má na konte spoločné piesne s Karlom Gottom, Lucie Bílou či skupinou Chinaski. Na toho pravého slovenského interpreta si hudobníci adekvátne počkali.

 

„Vedeli, sme, že pani Turzonovová je elita národa, profesionál a legenda. Ale takú úroveň prípravy, s akou vkročila do našej spolupráce, tak to považujem za dotyk zlatej generácie, akú kedy naša spoločnosť v umeleckých kruhoch vygenerovala. S takýmito osobnosťami spolupracovať je také príjemné a intenzívne, že si spontánne poviete konečne,“ nešetrí chválou Igor Timko.

 

Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ „Hodím telefóny kaprovi do vane, nech si telefonuje, chlapec,“ povedal Netkám Peter Nagy, ktorý má novú výberovku hitov!

 

„Bol som dvorný korepetítor pani Turzonovovej, darilo sa nám aj po technickej, aj praktickej stránke A robil som jej aj šoféra po skúškach. Aj klavirista a šofér, všetko v jednom. Najskôr som ju sdprevádzal na klavíri a potom na svojom aute,“ hovorí s úsmevom klávesá Zoli Šallai.

 

 

Názov skladby Vianoce s Božidarou vymyslel Igor Timko. Božidara Turzonovová mu bola v čase štúdií v Banskej Bystrici dekankou. Dnes na bystrickej Akadémii umení pôsobia obaja.

 

„Podľa mňa má skladba dokonalý názov. Samozrejme, pani profesorka sa ostýchala. Pre pokornú a skromnú dámu to bolo už príliš, ale argumenty zvíťazili. Vravím: Ak sa zhodneme na tom, že Vianoce sú boží dar, bolo by rúhaním nepomenovať pieseň Vianoce s niekým, kto má boží dar v mene,“ vyznal sa Igor Timko.

 

 

Ako strávia Vianoce chalani z No Name – Igor Timko, Dušan Timko, Ivan Timko, Roman Timko, Zoli Šallai a Pavol Jakab?

„Tohtoročné Vianoce budú celé v znamení Vianoc s Božidarou. Sama pieseň je posolstvom nádeje a akéhosi apelu na spoločnosť, že človek sa ľahko mýli, ale ťažko odpúšťa, že skutočnou podstatou Vianoc je odpustenie, snaha začať od znova. Veď práve v tejto dobe platí, že sme tu len na chvíľu. Proste očista. Každý z nás má možnosť pokúsiť sa byť lepším. Možnosť máme všetci,  otázkou zostáva, koľkí z nás sa o to pokúsia,“ uzatvára Igor Timko.

 

Klip Vianoce s Božidarou si môžete pozrieť tu: 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Nora Krchňáková

Foto:  No Name, Netky, video: Maroš BednárNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok