Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2022Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovensko má obrovskú šancu stať sa konkurencieschopnou krajinou voči susedným štátom.
Slovensko má obrovskú šancu stať sa konkurencieschopnou krajinou voči susedným štátom.
30.09.2021 18:49 Domov
Rezort dopravy podporí železničnú dopravu. Slovensko má šancu stať sa konkurencieschopnou krajinou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.09.2021 18:49 Domov

Rezort dopravy podporí železničnú dopravu. Slovensko má šancu stať sa konkurencieschopnou krajinouMinisterstvo dopravy a výstavby SR pripravuje schému dotácií pre nákladné vlaky, ktoré budú smerovať z Číny do Európy.


Nosnou témou bola podpora intermodálnej dopravy a podpora tovarových tokov z Číny cez Slovensko ďalej do Európy. Táto trasa sa nazýva Hodvábna cesta. Ide o obrovské toky tovarov, ktoré sú prevážané po železnici. Tieto toky plynú do Európy cez Rusko a ďalej cez Bielorusko a Ukrajinu. Hlavným cieľom je vyrovnať sa nákladným vlakom, ktoré z Číny smerujú do Poľska. Na hraniciach EÚ sa mení rozchod koľají zo širokorozchodnej na klasický rozchod, ktorý sa nachádza na väčšine územia EÚ. Hraničné štáty ako Poľsko, Maďarsko a Slovenskou medzi sebou práve intenzívne súťažia, cez ktoré územie bude tovar prúdiť.   

„Plánujeme schému štátnej pomoci práve pre čínske vlaky priamou dotáciou na jeden kontajner. Táto schéma je pripravená v stratégii intermodálnej dopravy, ktorú čoskoro predložíme do vlády. Na druhej strane chceme poskytovať aj zľavu zo železničnej dopravnej cesty tak, ako to teraz poskytujeme pre prepravy po železnici,“ uviedol štátny tajomník Jaroslav Kmeť počas návštevy Terminálu kombinovanej dopravy Dobrá pri ukrajinských hraniciach.

 

 

Dotácia na jeden  kontajner môže byť podľa jeho slov  50 až 200 eur. Schéma štátnej pomoci by mohla byť platná od nového roka. „Dokonca sme sa dohodli so spoločnosťami, ktoré zabezpečujú takúto prepravu na Slovensku, a tie sú ochotné spustiť zo svojich marží a prispieť 50 až 100 eur zo svojej strany. Na druhej strane sme mali v pondelok rokovania aj s čínskym veľvyslancom. Čínska strana pripravuje dotácie tak, aby sme boli konkurencieschopní voči Poľsku alebo Maďarsku,“ konštatoval Jaroslav Kmeť.Zo slov štátneho tajomníka vyplýva, že dotácia ešte nie je definitívne schválená. Aj napriek tomu ide o záväzné oznámenie zo strany zástupcu ministra dopravy, čo predstavuje obrat v aktuálnej železničnej politike Slovenska.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Ministerstvo dopravy/ Netky NP

Foto:  netky.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok