Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. máj. 2022Svetozár
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.12.2020 15:18 Ekonomika
Rezort práce vyplatil ku koncu novembra 658 miliónov eur na udržanie zamestnanosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.12.2020 15:18 Ekonomika

Rezort práce vyplatil ku koncu novembra 658 miliónov eur na udržanie zamestnanostiBRATISLAVA - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo firmám a podnikateľom k 30. novembru tohto roka príspevky na udržanie zamestnanosti v sume takmer 658 miliónov eur.


Informovala o tom hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí Veronika Pazičová. Kým v septembri priemerná výška pomoci na jedného zamestnanca dosiahla 272,60 eura, podľa čiastkových údajov za október v rámci tzv. Prvej pomoci + sa príspevok na jedného zamestnanca zvýšil na takmer 460 eur.

 

Nárast priemernej podpory na jedno pracovné miesto je podľa ministerstva práce viditeľný vo všetkých kategóriách podnikov.
 

Priemysel vyčerpal značnú časť pomoci
"Z dostupných dát za október tiež vyplýva, že pomoc naďalej najintenzívnejšie čerpajú mikropodniky (podiel 56,8 %) a veľké podniky (podiel 17,9 %)," uviedla hovorkyňa rezortu práce.

 

Oproti septembrovým číslam sa zvýšil podiel na objeme príspevkov pre mikropodniky o 18,7 percent, zatiaľ čo u zvyšných kategórií rezort práce zaznamenal medzimesačný pokles.

 

 

Aj v októbri smerovala najväčšia časť pomoci na podporu priemyselnej výroby (32,6 %). S väčším odstupom nasleduje veľkoobchod a maloobchod (podiel 16,7 %) a stavebníctvo (podiel 12,8 %).

 

Podniky v ubytovacích a stravovacích službách za október získali 10,7 % z celkového objemu pomoci. Zvyšné odvetvia si k tomu istému dátumu rozdelili zvyšných 20 %.

Pri októbrovej pomoci sa najintenzívnejšie využívajú príspevky SZČO a príspevky na mzdy zamestnancov podľa poklesu tržieb.

 

Prečítajte si tiež: V dôsledku pandémie sa bez práce ocitlo takmer 200 tisíc Slovákov a Sloveniek

 

Finančná injekcia na mzdy zamestnancov

"Prostredníctvom oboch opatrení sa prerozdeľuje viac ako 91 % pomoci poskytnutej za tento mesiac," tvrdí Pazičová. Využívanie opatrení sa výrazne odlišuje od kategórie podniku.

 

Kým mikropodniky štyri pätiny pomoci čerpajú cez opatrenie pre SZČO, malé a stredné podniky takmer v rovnakej výške využívajú príspevky na mzdy zamestnancov podľa poklesu tržieb. U veľkých podnikov sa využívajú takmer výhradne príspevky na mzdy zamestnancov podľa poklesu tržieb s podielom 99 %.

 


K 30. novembru tohto roka uzatvorili úrady práce a sociálnych vecí prostredníctvom nástrojov „Prvej pomoci“ a „Prvej pomoci+“ viac ako 133-tisíc dohôd so zamestnávateľmi a SZČO, ktorých negatívne zasiahla aktuálna mimoriadna situácia.

 

Konečný termín na podávanie žiadostí o podporu z „Prvej pomoci+“ za október je 31. január 2021.

 

Mohlo by vás zaujímať: Takmer polovica Slovákov má vplyvom koronakrízy menší príjemreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok