Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák
02.01.2019 16:34 Domov
Rezort predstavil svoje priority počas slovenského predsedníctva OBSE
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.01.2019 16:34 Domov

Rezort predstavil svoje priority počas slovenského predsedníctva OBSEBRATISLAVA - Podpora vojenskej spolupráce a posilnenie opatrení na budovanie dôvery a bezpečnosti budú prioritami Ministerstva obrany (MO) SR počas slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).


Rezort sa chce tiež venovať znižovaniu napätia a rizika vypuknutia vojenského konfliktu. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

 

"Slovensko ako predsednícka krajina OBSE bude tiež pokračovať v Štruktúrovanom dialógu o súčasných a budúcich bezpečnostných výzvach. Cieľom bude zároveň podporiť širšie chápanie súčasných výziev a rizík v politicko-vojenskej oblasti, čo môže viesť k zvýšeniu predvídateľnosti bezpečnostného prostredia, deeskalácii napätia a zníženiu hrozieb a rizík ovplyvňujúcich spoločné bezpečnostné prostredie," ozrejmila hovorkyňa. Súčasťou aktivít ministerstva bude podľa jej slov tiež organizovanie podujatí zameraných na európsku bezpečnostnú architektúru či modernizáciu Viedenského dokumentu 2011 a kontrolu zbrojenia.

 

Doplnila, že Slovensko je od januára aj predsedníckou krajinou regionálneho formátu Stredoeurópskej obrannej spolupráce (CEDC).

 

 

Priority rezortu sa budú v rámci predsedníctva v tomto formáte zameriavať na pokračovanie v už začatých projektoch, ako aj na vytváranie nových iniciatív regionálnej spolupráce v rámci ozbrojených síl krajín CEDC.

 

Ako príklad doterajšej úspešnej spolupráce krajín združených v tomto formáte uviedla spoločný projekt Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO) v oblasti rádio-chemicko-biologickej ochrany pod vedením Rakúska a tiež spoločné medzinárodné cvičenie zamerané na zvládanie prípadných migračných vĺn na vonkajšej hranici Európskej únie. Významnou oblasťou spolupráce CEDC je podľa rezortu obrany aj podpora krajín západného Balkánu v ich integračných snahách, ako aj pri zvládaní migračných vĺn.

 

Formát CEDC vznikol v roku 2010 a okrem Slovenska sú jeho súčasťou aj Maďarsko, Česká republika, Rakúsko, Chorvátsko, Slovinsko a ako pozorovateľ Poľsko.

 

Predsedníctvo v OBSE prevzalo Slovensko od utorka (1.1.). Funkcie predsedu organizácie sa ujal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Slovenské predsednícke priority oficiálne predstaví vo viedenskom sídle organizácie 10. januára. Troma hlavnými prioritami slovenského predsedníctva v OBSE majú byť prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus.

 

Jeho mottom bude "Predsedníctvo orientované na človeka". Podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sú tieto tri hlavné oblasti priorít previazané témami aktuálnymi na pôde OBSE.reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok