Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. nov. 2020Katarína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka školstva Martina Lubyová (vľavo)
Ministerka školstva Martina Lubyová (vľavo)
02.05.2018 15:08 Domov
VIDEO Rezort školstva chce zvýšiť zapojenie slovenskej vedy do medzinárodných projektov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.05.2018 15:08 Domov

VIDEO Rezort školstva chce zvýšiť zapojenie slovenskej vedy do medzinárodných projektovBRATISLAVA - Situácia vo vede a výskume na Slovensku je dlhodobo neuspokojivá, návratnosť financií, úroveň excelentnosti, ako aj miera zapojenia sa do medzinárodných projektov sú nízke. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu chce preto sústrediť svoju podporu na špičkové výskumné pracoviská a vedcov.


„Rozhodli sme sa cielene podporovať práve excelentnosť,“ vyhlásila ministerka školstva Martina Lubyová. Nositeľom excelentnosti v EÚ je podľa nej značka ERC (Európska rada pre výskum), pričom na ERC grantoch sa zúčastňujú špičky európskej vedy. Slovensko zatiaľ dostalo len jeden ERC grant, susedné krajiny ich majú desiatky. „Bude treba nakopnúť ten štart aj zo strany štátu a podporiť v rámci rozpočtových a iných schém excelentnosť najmä vo väzbe na ERC granty,“ zdôraznila ministerka Lubyová s tým, že podporu dostanú tie kolektívy, ktoré majú možnosť tieto granty získať.

Rezort školstva chce zvýšiť návratnosť vynaložených finančných prostriedkov, preto sa rozhodlo zverejniť zoznam a prehľad všetkých členstiev Slovenska v medzinárodných organizáciách a účasti Slovenska na medzinárodných projektoch. „My si potom urobíme revíziu a pokiaľ budú niektoré organizácie a projekty, na ktorých sa Slovensko aktívne nezúčastňuje, zvážime možnosť ukončenia členstva,“ uviedla Lubyová s tým, že členské poplatky sú vysoké. Toto ministerstvu podľa Lubyovej pomôže prioritne sa zamerať na oblasti, v ktorých Slovensko môže uspieť. Ako príklad efektívneho členstva uviedla Európsku vesmírnu agentúru, odkiaľ sa Slovensku vracia vyše 80 percent investovaných financií. „Musíme sa snažiť čo najviac zapájať slovenskú vedu a firmy do takýchto vysoko návratných projektov,“ vyhlásila.

Slovensko sa má v rámci eurofondov možnosť zapájať do projektov z programu Horizont 2020, no Lubyová konštatovala, že naša účasť je pomerne slabá a len veľmi málo projektov je koordinovaných slovenskými subjektmi. Ministerstvo preto vyčlenilo 400 miliónov eur pre vedcov zúčastňujúcich sa na programe Horizont 2020, a to na pokrytie niektorých ich nákladov v prípade úspešnosti projektu. Je dôležité, aby Slovensko zameralo svoje obmedzené finančné zdroje na tie oblasti, v ktorých dokáže dosiahnuť najlepší výkon a návratnosť prostriedkov.

 

Slovenskí vedci by sa podľa ministerky mali tiež sústrediť na takzvané vlajkové projekty EÚ, ktoré majú miliardové rozpočty. Ministerstvo podporí účasť slovenských vedcov a firiem na vlajkovom projekte zameranom na kvantové technológie. Za týmto účelom vznikne národná platforma v oblasti kvantových technológií. „Je dôležité, aby Slovensko z tohto vlaku nevypadlo,“ vyhlásila ministerka s tým, že problém nie je len nedostatok financií pre vedu a výskum, ale aj stanovovanie priorít výskumu a vynakladanie prostriedkov. Lubyová tiež oznámila, že vedeckým pracovníkom chce ministerstvo zvýšiť tabuľkové platy na úroveň vysokoškolských pedagógov.

 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  netky MBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok