Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.05.2018 14:09 Domov
Rezort školstva pripravil pre školy odporúčania týkajúce sa nového nariadenia EÚ o ochrane osobných údajov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.05.2018 14:09 Domov

Rezort školstva pripravil pre školy odporúčania týkajúce sa nového nariadenia EÚ o ochrane osobných údajovBRATISLAVA - Nové nariadenie Európskej únie (EÚ) o ochrane osobných údajov (GDPR) sa týka aj školstva. Rezort preto pripravil pre školy a školské zariadenie odporúčania, ktoré im zaslal a zároveň uverejnil na svojom webe.


Cieľom usmernenia je v krátkosti zhrnúť podmienky, za ktorých školy a školské zariadenia môžu spracúvať osobné údaje a poskytovať údaje svojich detí, žiakov a poslucháčov tretím stranám. Ministerstvo školstva odporučilo priamo riadeným organizáciám vo všetkých informačných systémoch zmapovať spracúvanie osobných údajov s priradením atribútu, či sa daný osobný údaj spracúva na základe osobitného zákona alebo na základe súhlasu dotknutej osoby.

Rezort školstva ďalej upozorňuje, že "pri spracúvaní osobných údajov detí mladších ako 16 rokov na základe súhlasu dotknutej osobe je potrebné mať na zreteli, že takéto spracúvanie osobných údajov je zákonné iba za podmienky a v rozsahu, v akom takýto súhlas poskytol alebo schválil zákonný zástupca dieťaťa." V školskom zákone nie je definované zverejňovanie osobných údajov detí, žiakov a poslucháčov, ich zverejňovanie v rôznych časopisoch, na webových stránkach, sociálnych sieťach, prípadne školských nástenkách, preto má prevádzkovateľ povinnosť vyžiadať si súhlas dotknutých osôb.

 

"Ide najmä o zverejňovanie mena a priezviska spolu s iným údajom, ako je dátum narodenia, trieda, príslušnosť ku škole. Ak sa daný súhlas viaže na viac účelov, je potrebné každý účel mať zvlášť definovaný," dodal rezort školstva.

V piatok 25. mája vstúpilo do platnosti nové nariadenie Európskej únie o ochrane osobných údajov (GDPR). Okrem iného umožní občanom zmazať svoje osobné údaje, ktoré sú uložené u online dodávateľov a prevádzkovateľov sociálnych sietí. Nariadenie zavádza aj možnosť udeľovať pokuty pre tých, ktorí nebudú dodržiavať pravidlá.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok