Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
3. mar. 2021Bohumil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.01.2021 14:59 Domov
Rezort zdravotníctva predstavil stratégiu očkovania! Kedy prídete na rad?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.01.2021 14:59 Domov

Rezort zdravotníctva predstavil stratégiu očkovania! Kedy prídete na rad?Bratislava – Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo stratégiu očkovania. Rezort tak konkretizoval jednotlivé fázy, podľa ktorých bude prebiehať vakcinácia proti koronavírusu jednotlivých skupín populácie. Tí, ktorí majú pod 45 rokov prídu na rad až medzi poslednými.


Očkovanie na Slovensku aktuálne prebieha dvoma schválenými vakcínami od spoločnosti Pfizer/BioNTech a od firmy Moderna. Obidve sa budú podávať v dvoch dávkach s odstupom 28 dní. Momentálne sa aplikovala po 21 dňoch. Dôvodom týždňového oddialenia podania druhej očkovacej látky je zrýchlenie procesu vakcinácie naprieč celou EÚ.

 

Európska komisia vyzvala členské štáty, aby zefektívnili očkovanie a do letných prázdnin tak stihli podať vakcínu minimálne 70% dospelej populácie.

 

Podľa vyhlášky, ktorú zverejnil rezort zdravotníctva na webovej stránke, očkovanie bude na Slovensku prebiehať v 11. fázach.

 

Súvisiaci článok: Rezort zdravotníctva spúšťa registráciu očkovania aj u bežnej populácie. Musíte však splniť dve podmienky

 

PRVÁ FÁZA

V prvej fáze sú a budú zaočkovaní zdravotníci, lekári, záchranári, študenti lekárskych aj nelekárskych odborov, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientom.

 

 

K vakcíne sa tiež dostanú zamestnanci DSS, terénni sociálni pracovníci, zamestnanci nemocníc.

 

Zaočkovaní budú aj kňazi rôznych cirkví, ktorí poskytujú duchovnú službu pre pacientov s ochorením COVID-19 v nemocnici alebo v domovoch sociálnych služieb, zamestnanci mobilného odberového miesta, ktorí prichádzajú do kontaktu s testovanou osobou.

 

DRUHÁ FÁZA

Očkovať sa budú osoby nad 85 rokov. Vakcináciu tiež môžu podstúpiť aj osoby z prvej fázy.

 

TRETIA FÁZA

Očkovať sa budú osoby nad 75 rokov, ako aj ľudia z prvých dvoch fáz.

 

 

ŠTVRTÁ FÁZA

Očkovať sa budú osoby nad 65 rokov a ľudia z prvej, druhejtretej fáze.

 

Prečítajte si tiež: PCR testy identifikovali 2484 nových prípadov koronavírusu. Zaočkovaných je ďalších takmer 4 tisíc ľudí

 

PIATA FÁZA

K vakcíne sa dostanú ľudia, ktorí sa liečia na vážne ochorenia. Do tejto kategórie patria onkologickí pacienti, po transplantácii, po pneumónii, po sepse, srdcovocievni pacienti, diabetici, HIV/AIDS pacienti, extrémne obézni nad 35 BMI.

 

Očkovanie tiež môžu podstúpiť aj pacienti so zlyhaním obličiek, pacienti so závažnou chorobou poruchou imunity, alebo metabolickí pacienti, závažní psychiatrickí pacienti, ľudia so závažným mentálnym ochorením. Zároveň aj ľudia s predchádzajúcich fáz.

 

ŠIESTA FÁZA

V šiestej fáze bude očkovacia látka podaná už rozšírenej skupine chorých ľudí, respektíve osoby so stredne závažnou chorobou zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19 bez ohľadu na vek.

 

Ide napríklad o pacientov s onkologickým ochorením v dlhodobej remisii alebo prekonanom v minulosti, s druhým a tretím stupňom hypertenzie ESH/EHC, s ischemickou chorobou srdca, pacient po prekonaní infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody bez závažnejších komplikácií či osoby s HIV.

 

Mohlo by vás zaujímať: Bratislavčania pozor! Tu sa môžete nechať pretestovať aj bez registrácie

 

SIEDMA FÁZA

V tejto fáze budú zaočkovaní učitelia nad 55 rokov. Zároveň aj osoby spĺňajúce kritérium pre zaočkovanie v prvej fáze, druhej fáze, tretej fáze, štvrtej fáze, piatej fáze alebo šiestej fáze.

 

ÔSMA FÁZA

V rámci siedmej fázy sa môžu nechať zaočkovať všetci nad 55 rokov. Taktiež aj osoby spadajúce do všetkých predchádzajúcich kategórii.

 

DEVIATA FÁZA

Očkovať sa budú ostatní učiteliaosoby zo všetkých predchádzajúcich fáz.

 

 

Prečítajte si viac: Európska komisia predstavila kroky pre jednotný boj proti pandémii. Patrí medzi ne i urýchlenie vakcinácie

 

DESIATA FÁZA

V tejto fáze sa k vakcíne dostanú osoby nad 45 rokov a všetci z ostatných fáz.

 

JEDENÁSTA FÁZA

V tejto poslednej fáze sa budú očkovať osoby nad 18 rokovľudia spadajúci do predchádzajúcich fáz.

 reklama


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok