Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. júl. 2020Patrik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.06.2017 14:38 Domov
Rieku Orava podľa Greenpeace znečisťuje arzén zo starej skládky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.06.2017 14:38 Domov

Rieku Orava podľa Greenpeace znečisťuje arzén zo starej skládkyBRATISLAVA - Do rieky Orava vytekajú vody kontaminované arzénom zo skládok priemyselného odpadu pri obci Široká na Orave. Niekoľkonásobné prekročenie hodnoty arzénu potvrdili vzorky odpadových vôd odobraté v máji pracovníkmi organizácie Greenpeace, ktoré analyzovali v nezávislom laboratóriu.


Ako informovala riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková, vo vzorkách zaznamenali viac ako osemnásobné prekročenie povolenej koncentrácie arzénu (1,66 mg/l a 1,64 mg/l).

 

Navyše vo vzorke odobratej počas prevádzkových hodín čistiarne odpadových vôd, ktorá by mala odpadové vody čistiť pred ich vypustením, zistili aj mierne prekročené pH a hodnotu amoniaku. Rieka Orava pritom preteká územím, ktoré je charakterizované ako chránená oblasť, ramsarská lokalita a územie európskeho významu Natura 2000.

Pri obci Široká sa nachádza stará skládka priemyselného odpadu, ktorá nie je odizolovaná od okolitého prostredia a chemické látky sa z nej dostávajú do okolitého prostredia. Táto skládka podľa Greenpeace Slovensko predstavuje environmentálnu záťaž, ktorej sanáciu má v kompetencii ministerstvo životného prostredia (MŽP).

 

Časť starej skládky je prekrytá novovybudovanou skládkou priemyselného odpadu, ktorej súčasťou je aj zariadenie na čistenie odpadových vôd. Zistenia Greenpeace Slovensko potvrdzujú predchádzajúce zistenia MŽP z roku 2016, že čistiareň odpadových vôd a aj zásobná nádrž, v ktorej sa majú odpadové vody z oboch skládok pred čistením zachytávať, kapacitne nevyhovujú a škodlivé látky naďalej unikajú do životného prostredia.

„Opäť narážame na nefunkčný systém kontrol v oblasti životného prostredia. Zodpovedné orgány o probléme síce vedia, ale žiadne riešenie neprichádza. Argument, že sanácia starej skládky je jedna z priorít MŽP, však vzhľadom na pokračujúci únik látok nebezpečných pre zdravie a životné prostredia nie je postačujúci. Opäť teda vyzývame ministerstvo k zmene kontrolných mechanizmov tak, ako to sľúbilo v januári tohto roku,“ uzavrela Kohutková.
 

Ako uviedol hovorca MŽP Tomáš Ferenčák, envirorezort sa environmentálnou záťažou v obci Široká intenzívne zaoberá.

 

"V súčasnosti už prebieha verejné obstarávanie na jej riešenie," uviedol s tým, že verejné obstarávanie by sa malo skončiť na jeseň tohto roka.reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok