Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Pohyb je pre deti počas dospievania veľmi dôležitý.
Pohyb je pre deti počas dospievania veľmi dôležitý.
18.11.2019 10:54 Relax
Rodičia počas jesene nesmú zabúdať na pohybové aktivity svojich detí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.11.2019 10:54 Relax

Rodičia počas jesene nesmú zabúdať na pohybové aktivity svojich detíBRATISLAVA - Rodičia by mali dbať na to, aby mali ich deti dostatok pohybu aj počas jesenného obdobia, keď býva príležitostí tráviť čas vonku menej, upozorňuje odborník.


Vplyvom školského harmonogramu, chladného počasia či skorého stmievania sa možnosti na šport či pohyb obmedzujú. Ten je však podľa Viktora Bielika z Katedry biologických a lekárskych vied Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave dôležitý pre zdravý rast a vývin. "Môžeme povedať, že dieťa nemusí športovať, ale dieťa sa musí hýbať." 

 

 

"Dieťa sa začne hýbať už v podstate v rámci vnútromaternicového vývinu. Keď príde potom na svet, postupne sa zosilňujú svaly, zlepšuje sa držanie tela, začne liezť a chodiť. Dieťa sa tak stále hýbe. Problémom je, že príde prvý ročník školy, dieťa si sadne do lavice, rodič ho zo školy a do školy odvezie autom, príde písanie si úloh, zmení sa čas a dieťa má minimálne príležitosti na to, aby sa hýbalo," uviedol Bielik.

 

 

Podľa Bielika je preto naozaj potrebné, aby sa pre deti vytvárali čo najlepšie podmienky a možnosti na pohyb. Takými sú napríklad športové krúžky či kluby, ktoré môžu deti navštevovať spolu s rovesníkmi.

 

"Často počúvame, že na Slovensku chýbajú peniaze v športe. Čo si myslím však je, že u nás nejde tak o finančné podmienky, ako o nastavenie ľudí na šport a pohyb celkovo. Problémom je nastavenie spoločnosti. Treba presvedčiť masu, že šport a pohyb je potrebný," vysvetlil Bielik.

 

 

Treba však myslieť aj na to, aby sa to so záujmovými aktivitami u detí nepreháňalo. Podľa Bielika je dôležité, aby nemalo dieťa pocit, že každý deň niečo má. "Dieťa môže byť preťažené z množstva cestovania, z toho, že mu stále niekto niečo organizuje a diktuje, ako má ten pohyb realizovať."

 

Príliš veľa plánovaných aktivít môže tak mať aj nežiaduce výsledky. "Deti si zvyknú iba na krúžok a nevedia potom samy tráviť voľný čas, nevedia sa samy zabaviť. Treba im naozaj nechať priestor aj na mimo organizované pohybové aktivity," doplnil.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok