Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Na sociálnych sieťach sa šíria správy, že očkovanie môže vážne poškodiť zdravotný stav dieťaťa.
Na sociálnych sieťach sa šíria správy, že očkovanie môže vážne poškodiť zdravotný stav dieťaťa.
28.03.2019 15:41 Relax
Rodičia sa boja očkovať deti proti osýpkam
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.03.2019 15:41 Relax

Rodičia sa boja očkovať deti proti osýpkamBRATISLAVA- Na sociálnych sieťach sa v poslednom čase šíria rôzne hoaxy, že očkovanie môže ublížiť dieťaťu. Ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať, nevystavuje riziku ochorenia len vlastné dieťa, ale aj ďalšie deti vnímavé voči infekcii, neočkované z dôvodu kontraindikácie alebo ak nedosiahli ešte určený vek očkovania.


Na sociálnych sieťach sa šíria správy, že očkovanie môže vážne poškodiť zdravotný stav dieťaťa. Údajne dieťa môže z očkovania dostať zápal stredného ucha a iné choroby, ktoré bližšie nešpecifikujú. Ďalší dôvod prečo by rodičia nemali očkovať dieťa je podľa nich samotne zloženie vakcín, ktoré obsahuje Hliník, Želatínu, Latexovú gumu, Ortuť Polysorbát 80 a iné škodlivé chemikálie.

 

zdroj: Sloboda v očkovaní- facebook

 

Aké  reálne vedľajšie účinky môže mať očkovanie?

 

Každý liek vrátane vakcíny môže spôsobiť nežiaduce účinky. Po očkovaní často vznikajú tzv. očakávané nežiaduce reakcie ako napr. zvýšená teplota, bolestivosť  a opuch v mieste vpichu, ktoré signalizujú, že imunitný systém organizmu na vakcínu zareagoval. Ide o reakcie, ktoré zväčša samy odznejú do niekoľkých dní. Výskyt závažnejších reakcií je veľmi zriedkavý. Keďže očkovanie chráni pred infekciami, vážnymi komplikáciami, ako aj trvalými následkami, je úžitok očkovania z pohľadu zachovania života a zdravia neporovnateľne vyšší než riziko nežiaducich reakcií. 

 

Kedy sa u nás podarilo dostať ochorenie osýpky pod kontrolu?

 

Pred zavedením očkovania proti osýpkam sa evidovali tisíce ochorení ročne s početnými komplikáciami a úmrtiami. Po roku 1969, kedy u nás bolo zavedené pravidelné očkovanie detí, chorobnosť postupne klesala až na nulové hodnoty.

 

 

Ako sa vyvíjala za posledných 20 rokov zaočkovanosť na Slovensku? 

 

Od zavedenia očkovania (od roku 1969) sa dlhodobo darilo dosahovať veľmi vysokú úroveň celoslovenskej zaočkovanosti, ktorá presahovala 98 % až 99 %. Od roku 2012 sa zaznamenáva postupný pokles zaočkovanosti proti osýpkam.

 

Ako a kedy sa očkuje proti osýpkam?

 

Pravidelné povinné očkovanie detí sa vykonáva podľa aktuálneho očkovacieho kalendára na rok 2017, ktorý bol vypracovaný v súlade s § 5 zákona č. 355/2007 Z. z. a s vyhláškou MZ SR č. 585/2008 Z. z.


V súčasnosti sa na  Slovensku  používa  trivalentná očkovacia látka proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v 11. roku života.

 

 

Kde zistia rodičia viac informácií o rizikách nezaočkovania dieťaťa?

 

Rodičia, ktorí nedali zaočkovať svoje deti z dôvodu medicínsky nepotvrdených informácií a argumentov zo strany antivakcinačných aktivistov, by mali kontaktovať svojho pediatra a prediskutovať možnosť zaočkovania svojich detí.


Na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR sú zriadené poradne očkovania, kde odborníci z oblasti epidemiológie poskytujú rodičom bezplatné konzultácie v súvislosti s očkovaním. Význam povinného očkovania ako aj riziko, ktoré hrozí dieťaťu v prípade, že nebude očkované,  približuje taktiež očkujúci lekár. Ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať, nevystavuje riziku ochorenia len vlastné dieťa, ale aj ďalšie deti vnímavé voči infekcii, neočkované z dôvodu kontraindikácie alebo ak nedosiahli ešte určený vek očkovania.

 

 reklama


Zdroj: netky PB/ UVZSR

Foto:  PIXABAYNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok