Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. máj. 2022Júlia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Roman Mikulec
Roman Mikulec
18.01.2022 08:38 Domov
Roman Mikulec chce pomôcť občanom so zdravotnou prekážkou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.01.2022 08:38 Domov

Roman Mikulec chce pomôcť občanom so zdravotnou prekážkouBRATISLAVA - V jesenných voľbách do orgánov územnej samosprávy by za určitých podmienok mohli voliť aj občania so zdravotnou prekážkou pri výkone aktívneho volebného práva. Minister vnútra Roman Mikulec avizuje vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu právnu úpravu, ktorá by to umožnila.


„Zákon by mal na jednej strane umožniť takýmto voličom hlasovať, na strane druhej zabezpečiť dostatočnú ochranu verejného zdravia tak, aby zabezpečením výkonu ústavného práva voliť nebolo na druhej strane porušené ústavné právo občanov na ochranu ich zdravia," vysvetlil Mikulec. Legislatívna úprava by mala byť vypracovaná a schválená parlamentom ešte pred vyhlásením volieb do orgánov územnej samosprávy.

 

 

Voliči, ktorí mali na základe rozhodnutia regionálneho hygienika nariadenú domácu izoláciu, podľa aktuálnej legislatívy nemohli voliť osobne vo volebnej miestnosti a ani prostredníctvom prenosnej volebnej schránky. Informáciu o týchto voličoch mala okrsková volebná komisia uvedenú v zozname voličov.

 

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami Mikulec hovorí aj o zefektívnení kontroly volebnej kampane. „Do kontroly transparentnosti vedenia volebnej kampane budú zapojené okresné úrady. Zjednotením dĺžky volebného moratória sme vyšli v ústrety kandidátom a politickým stranám a zjednoduší sa aj kontrola dodržiavania pravidiel," vyzdvihol. Poukázal tiež na to, že na základe poznatkov z praxe bankám pribudla povinnosť zriadiť transparentný účet kandidujúcim subjektom na požiadanie.

 

 

V roku 2022 sa po prvý raz uskutočnia voľby do orgánov samosprávnych krajov i miest a obcí v jeden deň. „Verím, že od spojených volieb môžeme očakávať zvýšenie účasti voličov vo voľbách, najmä pokiaľ ide o voľby do orgánov samosprávnych krajov, čo zvýši legitimitu takto zvolených orgánov," skonštatoval minister. Pripomenul, že odmena členom okrskovej volebnej komisie sa zdvojnásobila. Zároveň už nebudú musieť osobne doručiť zápisnicu o výsledku volieb volebnej komisii vyššieho stupňa, stačí, keď ju vo volebný deň zašlú elektronicky.

 

Prečítajte si napríklad: Robert Fico vyslal varovný odkaz! Čoho sa tak veľmi obáva?

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok