Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. júl. 2020Margita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Najvyšší súd SR.
Najvyšší súd SR.
10.06.2017 17:01 Domov
Rozhodnú o odvolaniach v kauze prevádzačstva a údajného obchodovania s ľuďmi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.06.2017 17:01 Domov

Rozhodnú o odvolaniach v kauze prevádzačstva a údajného obchodovania s ľuďmiBRATISLAVA – Najvyšší súd SR má na utorňajšom verejnom zasadnutí rozhodnúť o odvolaniach v kauze prevádzačstva a údajného obchodovania s ľuďmi.


Na rôzne tresty odňatia slobody odsúdil v marci 2014 v tomto prípade senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici skupinu, ktorá lákala na Slovensko občanov Ukrajiny pod prísľubom dobre platenej práce. Uznal ich za vinných zo zločinov prevádzačstva v spolupáchateľstve a uložil im tresty odňatia slobody od dvoch rokov podmienečne až po dva roky a sedem mesiacov nepodmienečne. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa odvolal, pretože piatich občanov Ukrajiny pod vedením bratislavského advokáta ruského pôvodu Alexandra P. žaloval ako organizovanú zločineckú skupinu. Kládol jej za vinu, že v rokoch 2007 až 2009 spáchala obzvlášť závažné zločiny obchodovania s ľuďmi v súbehu s legalizáciou príjmov z trestnej činnosti v spolupáchateľstve.

Podľa senátu sa však nedokázalo, že trestnú činnosť obchodovania s ľuďmi v súbehu s legalizáciou páchali ako organizovaná skupina. Okrem 43-ročného advokáta Alexandra P. sa na lavici obžalovaných ocitli štátni občania Ukrajiny s trvalým pobytom v Bratislave 34-ročný Vasyl L., 39-ročný Yuriy N., 33-ročná Liliya K. a Ukrajinec zo Zakarpatskej oblasti 40-ročný Yuriy Ch. Všetci tvrdenia obžaloby odmietli s tým, že na Slovensku iba podnikali.

Súd po rozsiahlom dokazovaní preukázal, že pod prísľubom dobre platenej práce lákali na Slovensko občanov Ukrajiny. Napríklad od augusta do novembra 2007 umožnili obžalovaní najmenej jedenástim Ukrajincom nedovolene zotrvať a bez povolenia sa zamestnať na Slovensku. Zabezpečili im ubytovanie a prácu pomocných robotníkov v pekárni v Žiline-Bánovej. Tým porušili slovenský zákon o nelegálnom zamestnávaní. Za prácu Ukrajincov firma obžalovaných vyfakturovala pekárňam vyše 37 tisíc vtedajších korún, z čoho časť vyplatili robotníkom, zvyšok si rozdelili.

Na základe informácií Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici o potrebe robotníkov odlievačov Alexander P. s kamarátmi umožnili najmenej piatim Ukrajincom prísť na Slovensko. Nelegálne ich zamestnali opäť v pekárni v Žiline. Za to fakturovali takmer 50-tisíc eur, z ktorých časť vyplatili robotníkom a zvyšok si rozdelili.

Na odlievačské práce nalákali v auguste 2008 ďalších dvanásť Ukrajincov. Pritom vedeli, že títo ľudia nie sú v danom odbore vyučení. Zabezpečili im prepravu na Slovensko a ubytovali ich v okrese Žiar nad Hronom a zamestnali ich ako pomocných robotníkov na rôznych stavbách . Za ich prácu zinkasovali najmenej 30-tisíc eur, z ktorých časť vyplatili Ukrajincom. Podobne získali aj najmenej dvanásť Ukrajincov začiatkom roka 2009. Zamestnali ich v bratislavskej pekárni, pritom cudzinci mali na Slovensku povolený prechodný pobyt na podnikanie v oblasti upratovacích služieb, či vo výrobe detského oblečenia.

Obžalovaní mali na Slovensku založené viaceré spoločnosti, cez ktoré uzatvárali zmluvy so slovenskými firmami o dodávke robotníkov z Ukrajiny a fakturovali práce. Ukrajincov, ktorým skupina okolo Alexandra P. umožnila nelegálnu prácu na Slovensku, administratívne vyhostili.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok