Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
8. aug. 2020Oskár
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok
06.05.2020 14:07 Domov
Rozhovor medzi Slovenskom a Čínou sa týkal aj boja proti koronavírusu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.05.2020 14:07 Domov

Rozhovor medzi Slovenskom a Čínou sa týkal aj boja proti koronavírusuBRATISLAVA - Vysvetlenie príčiny pôvodu a rozšírenia koronavírusu je kľúčové pre obnovenie dôvery. Vyjadril sa tak minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) po telefonáte so svojim čínskym náprotivkom Wang Yi-om.


Symbolický telefonát 

Ich prvý spoločný telefonát sa konal symbolicky pri 45. výročí nadviazania vzťahov medzi Čínou a Európskou úniou (EÚ). Bilaterálne vzťahy krajín s dôrazom na oblasť ekonomiky, vzťahy medzi Čínou a EÚ či snaha o multilaterálne riešenia medzinárodných problémov a priority zahraničnej, domácej a hospodárskej politiky novej slovenskej vlády boli prioritnými témami ich rozhovoru. Telefonát sa uskutočnil na návrh čínskej strany.

 

 

Aké témy sa riešili? 
V rozhovore sa obaja ministri venovali pandémii koronavírusu, ktorá je podľa nich bezprecedentnou výzvou s obrovskými a negatívnymi dôsledkami pre celý svet. Korčok v rozhovore so svojim čínskym partnerom tiež dodal, že tak ako celý svet aj Slovensko si kladie otázky ohľadom pôvodu a rozšírenia vírusu. 

 

Vyjadrenia šéfa slovenskej diplomacie 

"Potrebujeme tieto odpovede, a to na základe nezávislej expertnej analýzy v rámci multilaterálnych fór, pretože okrem ekonomickej obnovy sa naliehavou stáva aj obnova dôvery našej verejnosti v schopnosť medzinárodného spoločenstva zabrániť do budúcnosti takým globálnym katastrofám, aké prežívame dnes," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

 

 

Priority slovenskej vlády 
Korčok informoval svojho čínskeho rezortného partnera o zahraničných prioritách novej slovenskej vlády, ktoré podľa neho reprezentujú jasnú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska na a transatlantické partnerstvo, ako aj uplatňovanie princípov právneho štátu a ľudských práv. 

 

"Koronakríza ukázala, že sú situácie, keď si musíme vzájomne pomôcť. Stalo sa tak, keď európske krajiny poskytli začiatkom tohto roka pomoc Číne a my dnes oceňujeme súčinnosť čínskych úradov pri udelení súhlasu s vývozom zdravotníckeho materiálu a dobrú spoluprácu pri ich preprave na Slovensko," uviedol Korčok.

 

 

Čína je dôležitý partner 
Podľa ministra má Slovensko záujem o vzájomne prospešný rozvoj bilaterálnych vzťahov s Čínou, ktorú považuje zároveň za dôležitého partnera v rámci EÚ. "Som rád, že náš úvodný rozhovor sa koná práve v deň 45. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi EÚ a Čínou. Za toto obdobie sme zaznamenali veľký nárast vzájomného obchodu, keď jeho denný objem predstavuje 1,8 mld eur. Veríme, že ďalšie impulzy prinesie už čoskoro summit EÚ-Čína, ako aj stretnutie lídrov počas nemeckého predsedníctva v Rade EÚ,“ uzavrel minister.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok