Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2020Dušan
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.07.2019 09:28 Relax
Rozsiahly výskum priniesol zaujímavé zistenie: Alzheimerovej chorobe sa dá predísť!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.07.2019 09:28 Relax

Rozsiahly výskum priniesol zaujímavé zistenie: Alzheimerovej chorobe sa dá predísť!LOS ANGELES - Napriek tomu, že Alzheimerova choroba je dedičná, existuje spôsob, ako riziko jej vzniku výrazne znížite!


Vyplynulo to z rozsiahleho výskumu, ktorého výsledky zverejnili v nedeľu.

 

Elzbieta Kuzma so svojím tímom z Univerzity v Exetere vytvorili štúdiu, v rámci ktorej sa zamerali na pozorovanie faktorov ovplyvňujúcich vznik demencie. Zaoberali sa takmer 200-tisíc dobrovoľníkmi vo veku nad 60 rokov, pričom sledovali ich životy 8 rokov. Týchto ľudí rozdelili do skupín na základe životného štýlu, ale aj genetických predispozícií na dané ochorenie. Zistili zaujímavú skutočnosť.

 

 

Odborníci na základe sérií pozorovaní odhalili, že hoci u ľudí s genetickými predispozíciami na demenciu je riziko jej vzniku prirodzene vyššie, túto skutočnosť možno ovplyvniť zdravým životným štýlom. Pokiaľ išlo o ľudí, ktorí sa udržiavali v kondícii a zdravo sa stravovali, bez ohľadu na dedičnosť u nich pravdepodobnosť nástupu demencie klesla.

 

 

Ako sa vyjadril jeden z vedcov, John Haaga, to, že sa u ľudí Alzheimerova choroba alebo iná forma demencie nevyvinie zaručiť nikto nedokáže, no výsledky výskumu možno považovať za veľmi dobré správy, pretože jednoznačne preukázali, že zdravý životný štýl môže výrazne pomôcť.

 

Dobrou správou teda je, že o osude ľudí, ktorí nábeh na demenciu zdedili, nerozhoduje len genetika, ale aj ich vlastný prístup k životu. Ako však vedci podotkli, svoj výskum realizovali len na ľuďoch európskeho pôvodu, preto nemôžu výsledky generalizovať a aplikovať aj na ostatné rasy a etnické skupiny.

 reklama


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok