Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. nov. 2020Klement
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná záber na Moskvu.
Ilustračná záber na Moskvu.
20.10.2020 14:01 Zahraničie
Ruské ministerstvo financií navrhlo prepustiť každého desiateho vojaka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2020 14:01 Zahraničie

Ruské ministerstvo financií navrhlo prepustiť každého desiateho vojakaMOSKVA - Ruské ministerstvo financií pripravilo návrh zákona o rozsiahlej reforme armády. Cieľom návrhu je výrazne znížiť výdavky na ozbrojené sily.


Rusko chce šetriť na armáde

V polovici októbra ruské ministerstvo financií zaslalo Rade bezpečnosti krajiny návrh reformy ozbrojených síl. Hlavným cieľom reformy je optimalizácia rozpočtu. Informovali o tom noviny Izvestija s odvolaním sa na kópiu dokumentu. Ministerstvo obrany novinárom potvrdilo, že dostali návrhy ministerstva financií.

 

Prvým bodom navrhovaných zmien je zníženie počtu vojenského personálu o 10 %. Vzhľadom na to, že počet vojakov v ruskej armáde je stanovený na niečo málo cez jeden milión ľudí, ide o prepustenie asi 100-tisíc ľudí.

 

 

K znižovaniu stavu personálu ozbrojených síl by malo dochádzať na úkor voľných pracovných miest a prechodu do civilnej služby tých, ktorí nie sú spájaní s plnením bojových misií - lekárov, personálnych dôstojníkov, právnikov či finančníkov.

 

Súčasťou optimalizácie výdavkov na armádu je aj návrh na odstránenie každoročnej dodatočnej indexácie vojenského dôchodku. Ministerstvo financií tiež navrhuje predĺžiť o 10 rokov celkovú dĺžku služby potrebnú pre získanie vojenského dôchodku.

 

Mohlo by vás zaujímať: V Rusku vyhlásili vojenskú pohotovosť

 

Dotazovaní odborníci sa domnievajú, že navrhované opatrenia nebudú viesť k výrazným úsporám v štátnom rozpočte, pretože platy zamestnancov nie sú najväčšou výdavkovou položkou pre armádu.

 

Rekordné výdavky na zbrane

V roku 2021 sa Rusko chystá po prvýkrát za posledných 10 rokov znížiť úroveň rozpočtových výdavkov na obranu štátu. Plánuje sa, že budúci rok Ruská federácia vynaloží na obranu 2,7% svojho hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najnižšia úroveň od roku 2011.

 

Výdavky Ruska na národnú obranu začali rásť v roku 2012 v dôsledku rozsiahleho programu prezbrojenia armády a modernizácie vojensko-priemyselného komplexu.

 

 

Do roku 2018 každoročne výdavky Ruska na obranu presahovali 3 percentá HDP, pričom v roku 2016 dosiahli maximálnu úroveň 4,4 percenta HDP.

 

Na roky 2021–2023 ruská vláda schválila optimalizáciu štátneho zbrojného programu prostredníctvom zníženia jeho výdavkov o 5 percent.

 

Súvisiaci článok: V Rusku bola počas vojenských cvičení omylom zostrelená stíhačkareklama


Zdroj: Netky Anna Mogilevskaia

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok