Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. okt. 2020Kvetoslava
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Budova SIS
Budova SIS
01.10.2020 08:44 Domov
Ruskí tajní sa snažili dostať k slovenským ústavným činiteľom a infiltrovať sa do bezpečnostných zložiek štátu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2020 08:44 Domov

Ruskí tajní sa snažili dostať k slovenským ústavným činiteľom a infiltrovať sa do bezpečnostných zložiek štátuBRATISLAVA - Príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na Slovensku prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek.


Rovnako sa usilovali o získavanie spolupracovníkov v energetickej a vojenskej oblasti. Snažili sa kontaktovať aj osoby blízke ústavným činiteľom.

 

Ohrozovali záujmy krajiny, EÚ a NATO

Príslušníci cudzích spravodajských služieb sa vlani sústredili aj na voľbu prezidenta SR a eurovoľby. Uvádza to Slovenská informačná služba (SIS) v správe o činnosti za rok 2019.

 

"Činnosť ruských spravodajských služieb bola namierená proti chráneným záujmom SR ako člena EÚ a NATO," konštatuje SIS v správe.

 

Príslušníci ruských spravodajských služieb sa podľa tajnej služby pravidelne zúčastňovali na odborných podujatiach zameraných na energetickú a vojenskú problematiku, kde sa snažili kontaktovať záujmové osoby s prístupom k citlivým utajovaným informáciám z prostredia EÚ a NATO a aj osoby blízke ústavným činiteľom.

 

Číňania monitorovali slovenských ústavných činiteľov 

SIS sa zameriavala aj na čínske spravodajské služby. Ich aktivity sa podľa slovenských tajných sústreďovali najmä na získavanie informácií z oblasti informačných a telekomunikačných technológií.

 

"Asertívne pôsobenie čínskych spravodajských zložiek bolo zaznamenané predovšetkým v súvislosti s predstaviteľmi významnej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorých záujem sa v SR orientuje na viacero tematických oblastí," uvádza SIS s tým, že spoločnosť vytvárala a rozvíjala vzťahy s pracovníkmi niekoľkých ministerstiev.

 

Mohlo by vás zaujímať: Po Slovensku aj Nórsko vyhostí ruského diplomata pre podozrenie zo špionáže

 

Podľa SIS bolo ich prioritou zistiť čo najviac informácií o kontrole zbrojenia, o návštevách vrcholných predstaviteľov SR na Ukrajine a Balkáne, ich účasť na inaugurácii novozvoleného prezidenta Ukrajiny ako aj  kybernetická bezpečnosť.

 

"Kľúčovú úlohu v zabezpečovaní ochrany voči aktivitám cudzích spravodajských služieb na území SR zohrávala intenzívna spolupráca SIS s partnerskými službami," dodáva SIS.

 

Tajní sa aktívne podieľali na predvýjazdovej príprave vysielaných diplomatov a pracovníkov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorým SIS poskytla špecializované školenia. "V priebehu roka 2019 SIS v tejto oblasti zintenzívnila spoluprácu aj s Prezídiom Policajného zboru," dodáva služba.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok