Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. júl. 2020Prokop
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
23.08.2012 06:55 Ekonomika
Rusko ako člen WTO obmedzí clá na mnohé výrobky do EÚ, vývozcovia z únie ušetria
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.08.2012 06:55 Ekonomika

Rusko ako člen WTO obmedzí clá na mnohé výrobky do EÚ, vývozcovia z únie ušetriaRusko ako člen WTO obmedzí clá na mnohé výrobky do EÚ, vývozcovia z únie ušetria - Svet Európska únia (EÚ) dnes v súvislosti s prijatím Ruskej federácie (RF) do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) pripomenula, že z hľadiska únie je to dôležitý moment, ke


Európska únia (EÚ) dnes v súvislosti s prijatím Ruskej federácie (RF) do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) pripomenula, že z hľadiska únie je to dôležitý moment, keďže EÚ je prvým obchodným partnerom Ruska a Rusko je tretím obchodným partnerom EÚ.
      Hodnota vývozu EÚ v roku 2011 do RF dosiahla 108,4 miliardy eur. Hodnota dovozu EÚ v roku 2011 z Ruska predstavovala 199,5 miliardy eur. Hodnota celkového obchodu s tovarom v roku 2011 bola 308 miliárd eur.
      Hlavný vývoz EÚ do Ruska predstavujú autá (7 miliárd eur), lieky (6 miliárd eur), autosúčiastky (3,5 miliardy eur), telefóny a súčiastky (2,5 miliardy eur) a traktory (1 miliarda eur).
      Dovoz EÚ z RF tvoria hlavne suroviny. Hlavný dovoz predstavujú ropa (surová a rafinovaná: 130 miliárd eur) a plyn (24 miliárd eur). Rusko sa zaviazalo, že pokiaľ ide o tieto produkty, ako aj ďalšie dôležité suroviny, obmedzí svoje vývozné clo.
      Hlavné zmeny súvisiace so vstupom Ruska do WTO sa týkajú zlepšenia prístupu na trh pre tovar a služby. Dovozné clo na tovar sa zníži zo súčasného priemeru 10 % na 7,8 %.
      V niektorých dôležitých odvetviach, ako je automobilový priemysel, je zníženie dovozného cla výraznejšie (zo súčasných 30 % na 25 % po pristúpení a 15 % po 7 rokoch).
      Odhaduje sa, že celkové zníženie cla ušetrí vývozcom z EÚ na dovoznom cle ročne 2,5 miliardy eur. Okrem toho sa podľa odhadov predpokladá, že zníženie cla bude motiváciou na dodatočný vývoz EÚ do RF v hodnote 3,9 miliardy eur ročne.
      V telekomunikačnom odvetví Rusko postupne do štyroch rokov odstráni súčasné obmedzenia vlastníckeho podielu (49 %) pre investorov zo zahraničia. Vstup Ruska do WTO bude mať vplyv aj na viacero regulačných otázok, vrátane sanitárnych a fytosanitárnych pravidiel, colných postupov a práv duševného vlastníctva.
      EÚ je najväčším zahraničným investorom v Rusku s investíciami v roku 2010 približne v hodnote 120 miliárd eur. Ruské investície v EÚ v roku 2010 dosiahli 42 miliárd eur.

Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok