Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
02.08.2019 10:24 Zahraničie
Rusko reagovalo na chybu v japonských mapách nasadením vojakov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.08.2019 10:24 Zahraničie

Rusko reagovalo na chybu v japonských mapách nasadením vojakovRusko malo vždy veľmi tvrdý postoj, pokiaľ ide o vlastníctvo južných Kuril, pretože ich považuje za neoddeliteľnú súčasť krajiny. Japonsko je presvedčené, že to vedie k pomerne ostrým útokom z Moskvy.


Na nedávnom samite G-20 v Osake boli v tokijských spravodajských materiáloch označené južné Kurilské ostrovy za japonské územie. Ministerstvo zahraničných vecí Ruska ihneď požiadalo o okamžitú opravu dokumentácie.

 

Predpokladalo sa, že Japonsko si tento incident pamätá, ale nedávno sa znova objavila rovnaká chyba a tentoraz a Rusom došla trpezlivosť

 

V kníhkupectve v Tokiu novinári nedávno zistili, že na predávanej mape sú južné Kurily označené ako japonské územie. V pravom dolnom rohu mapy bola podrobne popísaná oblasť a bol tu poskytnutý prehľad štyroch ostrovov. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov naliehavo kontaktoval japonského veľvyslanca v Rusku, požiadal o zrozumiteľné vysvetlenie incidentu „a okamžité stiahnutie všetkých máp, inak Rusko podnikne opatrenia proti Tokiu“.

 

Ministerstvo zahraničných vecí krajiny vychádzajúceho slnka podalo nasledovné vysvetlenie: „Po nahlásení tejto skutočnosti japonská vláda okamžite začala vyšetrovanie v kníhkupectve. Podľa jeho výsledkov sa zistilo, že predané mapy boli falšované pirátske výrobky a pravdepodobne boli prostriedkom na zámerné zdiskreditovanie skrytými vonkajšími silami. Japonsko sa dohodlo s príslušnými osobami na zatvorení kníhkupectva a zničení všetkých máp.“

 

Japonský minister zahraničných vecí Kavano Taro oficiálne sa ospravedlnil Rusku diplomatickou cestou a uviedol, že japonská vláda určite zaručuje, že sa nič podobné nestane, kým strany neuzatvoria mierovú zmluvu. 

 

Ako sa ukázalo, Rusko nebolo s takýmto výsledkom spokojné a v ten istý deň nasadili svoje vojenské jednotky. Veľká výsadkárska loď Tichomorskej flotily, ktorá prepraví viac ako 400 vojakov a veľké množstvo obrnených vozidiel, začala vojenské cvičenia v blízkosti južných Kuril. Počas manévrov poslalo Japonsko dve prieskumné lode, aby sledovali ich postup, ale po výstražných výstreloch zo strany Ruska, Japonci okamžite opustili miesto manévrov.

  reklama


Zdroj: TASS.ru/netky NR

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok