Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Rafinéria Gazprom.
Rafinéria Gazprom.
02.08.2021 13:26 Zahraničie
Ruský Gazprom obmedzil tranzit plynu do veľkých európskych skladovacích zariadení
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.08.2021 13:26 Zahraničie

Ruský Gazprom obmedzil tranzit plynu do veľkých európskych skladovacích zariadeníMOSKVA – Gazprom od konca júla znížil objemy dodávky plynu do veľkých podzemných zásobníkov v Európe. Svedčia o tom údaje portálu Gas Infrastructure Europe.


Tranzit bol obmedzený do skladovacích zariadení Haidach v Rakúsku, Rehden v Nemecku a Bergermeer v Holandsku. Všetky používa spoločnosť Gazprom. Súčasne, spravidla cez víkendy, sa dopyt z priemyslu znižuje, a preto sa uvoľňujú zdroje pre skladovanie.

 

 

Prečítajte si: Washington a Berlín chcú v rámci dohody o plynovode Nord Stream 2 podporiť Ukrajinu a Poľsko

 

Predtým odznela informácia, že Gazprom sa rozhodol nezarezervovať na august dodatočné kapacity na tranzit paliva do Európy cez Ukrajinu. S prihliadnutím na už nainštalované kapacity v júli spoločnosť prečerpávala 124 miliónov kubických metrov plynu denne, rovnaký objem bol naplánovaný na august.

 

 

Medzitým, kvôli oprávam plynovodov Yamal-Europe a Nord Streem-1, dodávky plynu do EÚ mierne poklesli a v európskych podzemných zásobníkoch sa objavil nedostatok zásob, čo viedlo k zvýšeniu cien na ich trhu s plynom.

 

Možno vás zaujme: Medzinárodné ekonomické fórum sa skončilo. Putin prezradil podrobnosti o Nord Stream 2

 

Gazprom je pripravený pokračovať v tranzite plynu cez Ukrajinu po roku 2024 na základe ekonomickej uskutočniteľnosti a stavu GTS, povedal Alexej Miller, predseda predstavenstva spoločnosti. Navyše dodal, že v prípade potreby môže ruská strana zvýšiť dodávky.

 

„Otázky nových objemov nákupov plynu z Ruska na tranzit cez územie Ukrajiny by mali byť vyriešené za trhových podmienok a za trhové ceny. Pokiaľ ide o objem nových nákupov ruského plynu cez ukrajinskú trasu, celkovo nad rámec súčasných tranzitných povinností, je Gazprom pripravený zvýšiť objem tranzitu cez Ukrajinu.“

 

Nord Stream-2 je takmer dokončený plynovod z Ruska do Nemecka s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne. Aktívne proti nemu vystupujú Spojené štáty, ktoré majú záujem propagovať svoj LNG v krajinách EÚ, na Ukrajine a v Poľsku, ktoré projekt označujú za politický. Washington uložil sankcie štyrikrát v snahe brániť jeho realizácii, ale výstavba dosiahla konečnú fázu a mala by byť dokončená do konca leta.

 

 

 reklama


Zdroj: N.R Netky.sk/ RIA.ru

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok