Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.10.2018 12:09 Ekonomika
S absolventmi akých vysokých škôl majú úrady práce najviac problémov? Tieto smery si na štúdium radšej nevyberajte
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.10.2018 12:09 Ekonomika

S absolventmi akých vysokých škôl majú úrady práce najviac problémov? Tieto smery si na štúdium radšej nevyberajteUž nie je titul ako titul. Vysokú školu si treba vyberať obozretne.


Mať vysokú školu začína byť v dnešnej dobe akýmsi štandardom. Ten, kto nemá podnikateľské ambície ani stále zamestnanie hneď po strednej škole obvykle v štúdiu pokračuje na univerzite. Tu však nastáva problém, pretože vysoké školy chrlia odborníkov na mnohé oblasti, ktorých, žiaľ, náš trh práce nemá ako pojať.

 

Zdroj: Pixabay

 

Hoci vo všeobecnosti nezamestnanosť klesá a momentálne sa pohybuje niekde okolo 5,6 percenta, stále máme takmer 180-tisíc ľudí, ktorí sa zamestnať nevedia. Často pritom ide práve o absolventov. Tí síce majú teoretické vedomosti, no nemajú prax a navyše ju ani nevedia získať, pretože miest v odbore, ktorý majú vyštudovaný, je nedostatok. To často vedie k situácii, že Slováci odchádzajú pracovať do zahraničia, kde často ostávajú natrvalo.

 

Ako si teda vybrať správnu vysokú školu, vďaka ktorej získame perspektívu dobrého zamestnania? V prvom rade je potrebné zvážiť, či skutočne o štúdium záujem máme a či je pre nás nevyhnutné. Pokiaľ ide o absolventov gymnázií, ktorí majú všeobecné vzdelanie bez akejkoľvek špecializácie, predpokladá sa, že študovať pôjdu. Ak ale ide o mladého človeka s ukončenou odbornou školou bez ambícii týkajúcich sa ďalšieho vzdelávania, je zrejme lepšie nájsť si prácu hneď po strednej škole.

 

Zdroj: Pixabay

 

Pri voľbe vysokej školy treba prihliadnuť na to, o aké odbory je v súčasnosti najväčší záujem. Prakticky okamžite sa u nás dokážu zamestnať absolventi informatiky, strojárstva a ekonomiky, naopak ťažké to majú športovci, umelci a zdravotníci. Prebytok však máme i právnikov a sociálnych pracovníkov. V týchto prípadoch sa neraz stáva, že sú mladí dlhodobo evidovaní na úradoch práce, prípadne sa zamestnávajú mimo svojich odborov za neuspokojivých finančných podmienok.reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok