Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.09.2018 08:43 Relax
Samovyšetrenie pokožky po lete netreba zanedbať, môže zachrániť život
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.09.2018 08:43 Relax

Samovyšetrenie pokožky po lete netreba zanedbať, môže zachrániť životBRATISLAVA - Význam samovyšetrenia pokožky zdôrazňujú lekári najmä po letných mesiacoch, v ktorých býva vystavená tropickému slnečnému žiareniu. Veľká časť populácie podľa odborníkov znamienkam či zmenám na koži nevenuje dostatočnú pozornosť.


Pokiaľ sa melanóm odhalí v počiatočnom štádiu, pravdepodobnosť jeho vyliečenia je takmer stopercentná. Na význam samovyšetrenia kože po lete upozornil onkológ Radovan Barilla.

 

"Včasné zachytenie melanómu dáva pacientovi šancu na úspešné vyliečenie. Rakovina kože nemusí vždy vyzerať len ako čierne znamienko. V dermatologických ambulanciách by mali byť sledované všetky znamienka s odtieňmi tmavšej hnedej farby, svrbiace či ľahko krvácajúce znamienka," vysvetlil Barilla. Tieto zmeny môžu nastať práve po lete, keďže slnečné žiarenie je jedným zo spúšťačov rakovinotvorných procesov na tele.

 

Približne jedna štvrtina melanómov vzniká podľa odborníkov už z existujúceho materského znamienka a až takmer tri štvrtiny sa objavia aj na zdravej pokožke. Pri kontrole kože by sme podľa ich slov nemali zabúdať "na pokožku hlavy, plôšky nôh či genitálie". V prípade podozrivých zmien netreba návštevu lekára odkladať. Ak dermatológ vyhodnotí, že má znamienko rakovinový pôvod, odporučí ho na chirurgické vyrezanie.

 

Na rozdiel od iných druhov rakovín je podľa onkológa možné melanóm vidieť a včas ho zachytiť. Na jeseň bude mať široká verejnosť možnosť zúčastniť sa na kampani, počas ktorej budú odborníci bezplatne kontrolovať znamienka. Táto kampaň je zároveň výzvou aj pre ostatných, aby po lete v prípade akéhokoľvek podozrenia navštívili lekára.

 

Onkológ tiež vysvetlil, že "na vznik rakoviny kože je jednoznačne dokázaný vplyv slnečného ultrafialového žiarenia, ktorému je ľudské telo najviac vystavené počas letných mesiacov". "Ohrození sú všetci, väčšie nebezpečenstvo sa však týka ľudí, ktorí už boli aspoň raz za život spálení slnkom či ľudia so svetlejšou pokožkou, a teda nižšou hladinou melanínu - pigmentu, ktorý je zodpovedný za farbu kože," doplnil Barilla.

 

V septembri sa taktiež začína kampaň Antimelanoma day, ktorej cieľom je upozorniť na dôležitosť prevencie znamienok práve po letných mesiacoch. V troch slovenských mestách - v Košiciach (22.9), v Bratislave (29.9) a vo Zvolene (6.10) budú po lete bezplatne vyšetrovať znamienka odborníci, s ktorými bude možné podozrenia konzultovať.

 

 

zub vs

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok