Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Cesta Talianskom
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Cesta Talianskom. Otvorte časovú os udalostí.
Cala Gonone
Cala Gonone
27.05.2023 13:00 Zaujímavosti
Sardínia – kde v Taliansku zažiť skutočný „sladký život“
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.05.2023 13:00 Zaujímavosti

Sardínia – kde v Taliansku zažiť skutočný „sladký život“Život je sladký. A Taliani to vedia. Nielenže o tom nakrútili jeden slávny mega-film (a odvtedy sa synonymom la dolce vita stalo labužnícke kúpanie vo fontáne). Oni tú sladkosť života žijú! Dostala sa im do pohybov, do rozhodnutí a maličkostí každodenného života.


Život je skrátka v Taliansku sladký, aj keď nie je! Aj keď nám padá strecha (poprípade celý život) na hlavu a okolo zúri zemetrasenie, aj keď nás vyhodili z práce, alebo sme dostali inú jóbovku... čo teraz urobíme? No tak si sadneme, spôsobne uchopíme šálku a vypijeme si to svoje espresso! Nech sa deje čokoľvek... ...Toto ma v Taliansku ohúrilo najviac. Nedajú si vziať svoje sladké detaily. Nie preto, že by aj oni na svojej ceste životom občas  nefrčali po serpentínach, nie preto, že by sa im vždy všetko darilo, že by bol život vždy „peříčko...“ Aj taliansky život je niekedy ťažký ako olovená guľa na nohe. Zázračná je však ich odpoveď na tú guľu: No tak si to osladíme! 

 

Či je ich život biely, alebo čierny, stále nestráca glanc. Stále si tu potrpia na tých najdrobnejších detailoch, dodržiavajú určité, pre nás možno niekedy nezmyselné, no pre nich nepísané a sväté pravidlá, ktoré robia život takým krásnym. Káva musí byť vždy perfektná! A košeľa na večernej prechádzke dokonale snehobiela. Cestovina musí byť vždy presne al dente – ani tvrdkavá, ani príliš mazľavá, ale na zúbok – to je dolce vita! A čerstvo rozkrojený syr musí rozvoniavať tamojšou zemou a mozoľmi nonnov, našich dedkov – aj to je dolce vita.

La Maddalena

 

Dolce vita je to, ako si večer celá rodina a susedia vyhodia stoličky na priedomok a rapocú do tmy o konci sveta aj najväčších zbytočnostiach. A vy to počúvate ako božský spev, aj keď im spočiatku možno nerozumiete... Dolce vita je aj - nedať si zabaliť nedojedené v reštaurácii. Nenechávať lyžičku v káve. A žiadny kečup, prosím vás! Na pizzu, ani nikde! Majme štýl ako Taliani! A napokon, dolce vita je sledovať s nimi futbalový zápas, nechať sa strhnúť vzájomnými hádkami, vyhrážkami rozhodcovi a postupne všetkým hráčom a napokon spoločnej radosti. Nech už vyhrá ktokoľvek. To je la dolce vita. Či už vyhrávame, alebo prehrávame, oslaďme si to...

 

Porto Cervo

 

Sardínia– raj s nádychom luxusu

 

Jedným z najkrajších talianskych regiónov, kde môžete zažiť „la dolce vita“ na vlastnej koži je Sardínia. Keď som si robila prieskum medzi samotnými Talianmi v otázke najkrajších pláží krajiny, najčastejšou odpoveďou bol jednoznačne práve tento ostrov. Druhý najväčší ostrov Stredozemného mora s 1,6 miliónom obyvateľov. Zelený kus raja na zemi, plný chutných zrelých syrov, olív, tajomnej histórie, ale aj dych vyrážajúcich pláží, luxusných hotelov a nočných klubov s celebritami. Jednoznačným pokladom uprostred sardínskych radovánok je určite preslávená Costa Smeralda – Smaragdové pobrežie s nádherným tyrkysovým morom, bielym pieskom, tajomnými zátokami a nedotknutými prírodnými zákutiami, ale aj jachtami najväčších talianskych boháčov.

Klenotom hrdo zasadeným tejto rozprávky je malebné letovisko Porto Cervo – Jelení prístav s doslova pár stovkami miestnych obyvateľov, kde v letnej sezóne pokojne môžete natrafiť na tvár známeho herca či futbalistu. Romantické zákutia, námestíčka, uličky, ale aj večerné jet-set parties, najdrahšie reštaurácie a obchody. Rozkošný starý prístav, kde môžete pozorovať zátišie superluxusných jácht – to je sardínska la dolce vita. Ale aj vychutnávanie si neskutočnej atmosféry na námestí Piazzetta delle Chiacchiere – doslova námestíčko klebiet, kde sa vám vrava taliančiny mieša so šumom mora a chuťou bieleho vína na jazyku. Čo viac od života chcieť??!...

 

Cala Goloritzé

 

Neďaleko Costa Smeralda nájdete fascinujúcu pláž Cala Goloritzé, ktorá je vďaka ťažšej dostupnosti šikovne ukrytá, nikdy nie preplnená, a tak si tu vychutnáte skutočnú prímorskú romantiku. Vďaka svojej kráse je zapísaná na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Očarí vás tajomné súostrovie La Maddalena na severozápade ostrova, kde zažijete neuveriteľný pokoj, ticho a budete sa tu cítiť ako v inom svete. La Maddalena je vyhlásená za národný park. Súostrovie tvorí sedem hlavných a 55 malých ostrovčekov, raritkou je ostrov Budelli s ružovým koralovým pieskom a jediným obyvateľom – starčekom Maurom, ktorý tento klenot Stredomoria chráni. Iná romantika, nie?

Nezabudnite navštíviť aj noblesnú metropolu Cagliari na juhu ostrova s palmovými alejami, veľkolepú jaskyňu Grotta di Nettuno, považovanú za jednu z najkrajších v Taliansku (severozápad ostrova pri čarovnom meste Alghero), ochutnať z vychýrených sardínskych syrov, či chlebov podľa tradičných receptov a spolu s tamojším vínkom Cannonau ochutnávať všetkým zmyslami, čo to je dolce vita...

Algheroreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Alexandra Tinková

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok