Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Progresívny arabský princ považuje zrušenie zákazu šoférovať pre moslimské ženy
Progresívny arabský princ považuje zrušenie zákazu šoférovať pre moslimské ženy
01.06.2017 11:03 Zahraničie
Saudský princ chce pustiť ženy za volant: Keď dokázali jazdiť na ťavách, zvládnu aj šoférovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.06.2017 11:03 Zahraničie

Saudský princ chce pustiť ženy za volant: Keď dokázali jazdiť na ťavách, zvládnu aj šoférovaťRIJÁD - Saudský princ Faisal Bin Abdullah prekvapil svojím progresívnym postojom k utláčaným ženám. Chce im povoliť riadiť motorové vozidlo. Ako dôvod uviedol, že ženy majú dlhoročné skúsenosti s jazdením na ťavách, takže nevidí žiadnu prekážku prečo by nemohli šoférovať.


Podľa princových slov ženy tvoria polovicu našej spoločnosti a majú veľmi významné postavenie v islamskej civilizácii, preto si zaslúžia viacej úcty. „Ženy musia byť splnomocnené, pretože sú pre našu spoločnosť veľmi dôležité", uviedol na adresu ženského povolenia princ.

 

Princ Faisal síce nie je prvým ochrancom ženských práv, ale je pravdepodobne najbližšie k zrušeniu nezmyselného zákazu. Princ ďalej avizuje, že tento zákaz negatívne vplýva na ekonomiku krajiny. Mnohí muži sú nútení zamestnávať osobných šoférov pre svoje manželky, ktorí ich môžu mesačne vyjsť až na niekoľko tisíc dolárov, záleží od počtu žien s ktorými sú v manželstve.

 

Priemerná rodina v Saudskej Arábii vynaloží približne 1000 USD mesačne na vodiča. Týmto pádom sa rodinný rozpočet môže až niekoľkonásobne zvýšiť. Princ považuje zmenu za nevyhnutnú. "Zmena vo všetkých prípadoch musí začať zvnútra a ženy musia dokázať svoj úspech a pozitívny vplyv na spoločnosť," povedal princ, ktorý je jeden z mála, ktorý si úprimne váži ženy.


No takéto názory však nezdieľajú všetci a ako každé modernejšie názory obzvlášť v islamskej kultúre majú svojich odporcov. Saudská Arábia je jedinou krajinou na svete, kde je ženám odopreté šoférovať. Aktivistky za práva žien sú zväčša zatknuté za svoje prezentovanie názorov a kritiku voči obmedzeniu ich prirodzených práv, pričom neexistuje žiadna legislatíva zakazujúca ženám jazdiť v tejto ultrakonzervatívnej krajine.

 

Mnohí z najvýznamnejších duchovných v Saudskej Arábii zásadne nepodporujú takéto myšlienky. Niektorí z nich sa dokonca vyjadrili, že šoférovanie by mohlo mať negatívny dopad na ich pohlavné orgány. Ženy v tejto krajine už dlhodobo bojujú proti nezmyselným zákonom. Na to, aby sa mohli zaradiť do bežného života a zapájať sa do každodenných aktivít potrebujú súhlas opatrovníka, alebo manžela.

 

Rozhodnutie či sa žena zamestná, bude študovať, zriadi si bankový účet alebo prijme lekársku starostlivosť, na to všetko potrebuje odobrenie. „Takže je najvyšší čas, pristúpiť k určitým zmenám“, dodal princ na záver.

 reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  YoutubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok