Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2020Viliam
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.04.2017 18:50 Domov
SAV chce mladých motivovať k vede, vedci žiakom ukázali krásu chémie či fyziky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.04.2017 18:50 Domov

SAV chce mladých motivovať k vede, vedci žiakom ukázali krásu chémie či fyzikyBRATISLAVA - Inšpirovať mladých k intenzívnejšiemu záujmu o vedu a motivovať ich, aby sa v budúcnosti v rámci práce vydali na cestu bádania. To je jedným z cieľov projektu s názvom Nájdi v sebe vedca, ktorý pripravila Slovenská akadémia vied (SAV).


"Doobedňajšie vyučovanie chémie, biológie či fyziky sa presunulo na akademickú pôdu. Školáci dnes vďaka interaktívnym hodinám videli na vlastné oči prácu vedcov," informovala TASR hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

 

Do projektu sa zapojil Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, Chemický ústav SAV, Ústav polymérov SAV a Ústav pre výskum srdca SAV. Prvý z nich si pre žiakov pripravil okrem iného krátku prezentáciu o materiáloch, odkiaľ pochádzajú, ako ich vyrábať či aké majú vlastnosti. Tí sa zároveň dozvedeli aj to, ako sa vzorky pripravujú, teda brúsením, leštením a leptaním a celý priebeh mohli monitorovať pod svetelným mikroskopom.

 

"Zisťujeme napríklad aj to, z čoho sa skladá jednoeurová minca. Sledujeme jej chemické zloženie a tak isto pozorujeme aj muchu," priblížil Martin Nosko z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.

 

Na Chemickom ústave SAV sledovali žiaci špeciálnu kvapalinu, ktorú tvorila zmes škrobu a vody. Zistili pritom napr. skutočnosť, že ponorením prsta do nej sa kvapalina správa inak. Čím väčším tlakom totiž pôsobia na danú kvapalinu, tým viac sa správa ako tuhá látka. Keď tlak ustúpi, kvapalina sa opäť správa ako kvapalina. "V praxi by sa dali tieto materiály používať ako mäkké plastické látky, ktoré vplyvom nárazu stuhnú. Napríklad pokiaľ ide o strelné zbrane, po náraze guľky látka stuhne a môže ochrániť obeť streľby, čo by mohli využívať policajti či požiarnici," povedala biochemička Lucia Paulovičová z Chemického ústavu SAV.

 

Vyučovanie podobné dnešnému by malo podľa Hucákovej pokračovať do konca školského roka.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok