Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. júl. 2022Milslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Boris Kollár
Boris Kollár
25.05.2022 17:33 Domov
Schválené! Štát podporí nájomné bývanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.05.2022 17:33 Domov

Schválené! Štát podporí nájomné bývanieBRATISLAVA - Právnu normu predložil poslanec Sme rodina Miloš Svrček a podporilo ju 126 zo 130 prítomných poslancov.


Štát podporí nájomné bývanie na Slovensku. Počíta s tým návrh zákona, ktorý v stredu schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. 

 

 

Návrh zákona o štátnej podpore nájomného bývania viackrát v parlamente presúvali. Jeho cieľom je vytvoriť prostredie, ktoré umožní výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania.

 

Návrh zákona má riešiť aktuálny problém v oblasti bývania na Slovensku, a to je fyzická a cenová dostupnosť bývania pre široké skupiny obyvateľstva.

 

Prečítajte si tiež: Parlament schválil protiinflačnú pomoc!

 

Plénum schválilo aj rozsiahly pozmeňujúci návrh, ktorý predložil Svrček. Tieto zmeny sú podľa neho výsledkom pripomienok v rámci medzirezortného pripomenkového konania a zohľadňujú aj zmeny v právnom poriadku od podania návrhu zákona.

 

Zabezpečia taxatívnu špecifikáciu spôsobov obstarávania bytových domov prenajímateľmi na účely poskytovania bytov do štátom podporovaného nájomného bývania. Rozšírili tiež možnosti nadobúdania bytových domov aj prostredníctvom nadobudnutia podielu v obchodnej spoločnosti, ktorá je vlastníkom týchto bytových domov.

 

 

Minimálny počet bytov na projekt nájomného bývania je 20. Vláda bude oprávnená určovať kritériá na získanie postavenia nájomcu. Nariadením vlády ustanoví maximálnu výšku nájomného bez nákladov na prevádzku, údržbu, opravy bytového domu či energie. Výška nájomného môže byť odlišná v závislosti od regiónov, ale aj projektov.

 

Vznikol aj nový pojem „záujemca" na pomenovanie statusu fyzickej osoby, ktorá prejavila záujem o získanie postavenia nájomcu. S cieľom vzniku lacnejších, štátom podporovaných nájomných bytov má vzniknúť Agentúra na podporu štátneho nájomného bývania. Agentúra napríklad schvaľuje projekt nájomného bývania vrátane spôsobu jeho financovania a priebežne kontroluje realizáciu projektu.

 

Zamestnávateľ bude môcť prispieť zamestnancovi na štátom podporované nájomné bývanie, pričom táto suma bude oslobodená od dane z príjmov fyzických osôb aj od sociálnych a zdravotných odvodov.

 

 

Umožnia tiež uplatnenie zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 5 % zo základu dane pre platiteľov, ak ide o dodanie stavby, ktorou je bytový dom definovaný v zákone o štátnej podpore nájomného bývania alebo časti stavby v takomto dome. Platí to aj v prípade, ak ide o obnovu a prestavbu takýchto bytových domov alebo ich častí.

 

Možno vás zaujme: Zvýši sa suma daňového bonusu, vzrastie aj prídavok na dieťa

 

Zníženú sadzbu uplatnia len v prípade, ak je prijímateľom plnenia prenajímateľ, ktorý má takýto bytový dom vo svojom vlastníctve. Zároveň má mať uzatvorenú zmluvu o prevádzke daného bytového domu s investičným partnerom. Prenajímateľa by tiež mali zverejniť v registri prenajímateľov, ktorý vedie agentúra. 

 

Legislatíva ošetruje aj vzťahy agentúry a investičného partnera či prenajímateľa a nájomcu. Zaoberá sa aj nájomnou zmluvou či inými záležitosťami, ako je napríklad skončenie nájmu či vypratanie bytu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok