Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. júl. 2022Prokop
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
16.03.2022 19:30 Domov
Schválený zákon je míľnikom v reforme eurofondov na Slovensku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.03.2022 19:30 Domov

Schválený zákon je míľnikom v reforme eurofondov na SlovenskuBRATISLAVA – Zákon o príspevkoch z fondov Európskej únie (EÚ), ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR, je jedným z najdôležitejších míľnikov v najväčšej reforme eurofondov v histórii Slovenska.


Skonštatovala to ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí). Nový zákon podľa nej zakladá nový rámec a pravidlá pre čerpanie takmer 13 miliárd eur z európskych štrukturálnych a investičných fondov v novom programovom období. Medzi hlavné zjednodušenia a zmeny, ktoré nový zákon prináša, patrí zníženie rozsahu aj obsahu vyžadovanej dokumentácie, zjednodušenie schvaľovacieho procesu, plná elektronizácia procesov a úplné odstránenie listinnej formy komunikácie a jednotný výkon kontroly verejného obstarávania prostredníctvom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

 

 

„Európska legislatíva k eurofondom má viac ako 860 strán, preto sme stanovili, že nesmieme prijímať žiadnu ďalšiu byrokraciu nad rámec toho, čo od nás vyžaduje Brusel. Zaviedli sme desiatky zmien a opatrení, medzi iným aj výrazné zníženie rozsahu vyžadovanej dokumentácie, zjednodušenie schvaľovacieho procesu, plnú elektronizácia procesov a jednotný výkon kontroly verejného obstarávania,“ priblížila Remišová.

 

Základným zjednodušením v nových eurofondoch je jednotný program Slovensko, ktorý nahradí šesť doterajších operačných programov s rôznymi pravidlami, zjednoduší množstvo byrokratických procesov a o dve tretiny zredukuje počet orgánov, ktoré eurofondy doteraz riadili. „Medzi zásadné zmeny, ktoré nový zákon prináša, patrí tiež výkon kontroly verejného obstarávania. Doteraz to bola jedna z najviac problematických oblastí, kontrolu vykonávalo až 21 riadiacich a sprostredkovateľských orgánov,“ podotkla Remišová. Po novom bude kontrolu vykonávať už len ÚVO podľa jednotných pravidiel.

 

Zákon prináša aj väčšiu flexibilitu vo výzvach tak, aby sa mohli meniť a rýchlo reagovať na aktuálnu situáciu. Medzi ďalšie novinky patria väčšie možnosti pre žiadateľov odvolať sa proti rozhodnutiu riadiaceho alebo sprostredkovateľského orgánu, prijímatelia tiež nebudú musieť opakovane predkladať dokumenty a údaje, ktoré už raz predložili. Remišová zároveň poznamenala, že nový zákon o eurofondoch bol schválený v čase, keď Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vedie rokovania s Európskou komisiou (EK) o partnerskej dohode a programe Slovensko.

 

Možno vás zaujme: Zdražovanie by seniorom mohol čiastočne kompenzovať skorší 13. dôchodokreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok