Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. júl. 2020Amália
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
08.11.2012 12:47 Politika
SDKÚ-DS chce, aby za priestupky maloletých zodpovedali rodičia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.11.2012 12:47 Politika

SDKÚ-DS chce, aby za priestupky maloletých zodpovedali rodičiaSDKÚ-DS chce, aby za priestupky maloletých zodpovedali rodičia - Politika Kaníkova novela tiež hovorí o alternatívnych trestoch pre páchateľa priestupku, ktorý nemá peniaze na uhradenie škody na majetku, ktorú spôsobil. Zodpovednosť za priestupky maloletý


Kaníkova novela tiež hovorí o alternatívnych trestoch pre páchateľa priestupku, ktorý nemá peniaze na uhradenie škody na majetku, ktorú spôsobil.

 Zodpovednosť za priestupky maloletých by mali niesť ich rodičia alebo zákonní zástupcovia. V novele zákona o priestupkoch to navrhne predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. 

 

Poslanec tak plánuje doplniť svoj predošlý návrh novely, ktorý z rokovania parlamentu v stredu (7.11.) stiahol, keďže nemal podporu vládneho Smeru-SD.

"Maloletí sú mnohokrát zneužívaní na páchanie priestupkovej činnosti. Dnes, keď spácha priestupok dieťa do 15 rokov, tak sa nič nestalo, ide sa ďalej a na ďalší deň môže spraviť to isté. Mierna zmena nastala, keď sa začali aspoň evidovať tieto priestupky, takže v súčasnosti vieme, koľko ich bolo spáchaných od roku 2011," vysvetlil Kaník pre TASR.

Na tom, aby v jeho návrhu novely ostal aj posun vekovej hranice zodpovednosti za priestupky z 15 na 14 rokov, ktorý kritizoval napríklad Anton Martvoň (Smer-SD), Kaník netrvá. "Ja som len chcel logicky zosúladiť text priestupkového zákona s tým, čo už platí v trestnom zákone," uviedol.

Kaníkova novela tiež hovorí o alternatívnych trestoch pre páchateľa priestupku, ktorý nemá peniaze na uhradenie škody na majetku, ktorú spôsobil. Ten bude musieť vykonať verejnoprospešné práce v rámci malých obecných prác. V prípade maloletého páchateľa by sa to týkalo rodiča alebo zákonného zástupcu. Návrh počíta aj s tým, že ak si priestupca nesplní povinnosť vykonať verejnoprospešné práce, stanoví sa povinnosť správneho orgánu uložiť náhradnú lehotu na ich vykonanie, ktorá však musí začať plynúť najneskôr do 60 dní od uplynutia pôvodnej lehoty. Výška sankcie sa má pritom dvojnásobne zvýšiť. Ak priestupca verejnoprospešné práce nevykoná ani potom, sankcia sa má zvýšiť trojnásobne.

V prípade, že ani tak si vinník povinnosť nesplní, jeho konanie by malo byť brané ako trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia. Za ten môže byť podľa trestného zákona potrestaný odňatím slobody na jeden až päť rokov. "Táto navrhovaná právna úprava má motivovať páchateľov priestupkov k tomu, aby sa namiesto vyhýbania plneniu povinností, ktoré im vyplávajú zo sankcií, im podrobili, keďže v opačnom prípade im hrozí trest odňatia slobody, keďže toto protiprávne konanie je už klasifikované ako trestný čin, a nie priestupok," vysvetľuje SDKÚ-DS.

Či bude novela v tejto podobe pre vládny Smer-SD prijateľná, Kaník nevie. "Oni sami vedia, že je to negatívny stav, ktorý celé Slovensko veľmi dobre pozná. Toto nie je ideologická, ale čisto praktická záležitosť. Dovtedy budem tento návrh predkladať, kým vláda nepredloží svoje riešenie alebo kým sa nedohodneme na jeho podpore. Budem ho predkladať opakovane donekonečna," uzavrel. Najbližšie rokovanie parlamentu sa začne 27. novembra.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok