Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. sep. 2020Zdenka
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Šéf SPPK Milan Semančík
Šéf SPPK Milan Semančík
14.06.2016 14:43 Ekonomika
Semančík: Produkcia slovenského agrosektora dlhodobo klesá a je nevyvážená
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.06.2016 14:43 Ekonomika

Semančík: Produkcia slovenského agrosektora dlhodobo klesá a je nevyváženáBRATISLAVA – Produkcia slovenského agrosektora dlhodobo klesá a je nevyvážená. Uviedol to dnes v Bratislave na stretnutí lídrov slovenského poľnohospodárstva šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.


"Neustále sa nám znižuje poľnohospodárska produkcia. Vidíme, že pokles za posledných dvadsať rokov je 12-%. Živočíšna výroba nám tiež neustále klesá, pokles živočíšnej produkcie je za dvadsať rokov dokonca 34-%. Naproti tomu nám rastie rastlinná výroba, ktorá za dvadsať rokov narástla o 20 %," spresnil.

 

Vážnym problémom podľa neho je to, že Slovensko má produkčný potenciál, len nedostatočne ho využíva. "Výsledkom celého tohto problému je záporné saldo zahraničného obchodu v agrokomoditách, ktoré sme za minulý rok mali na úrovni takmer 1,1 miliardy eur. V prvom štvrťroku 2016 je vývoj zahranično-obchodnej bilancie Slovenska ešte horší, pretože záporné saldo sa medziročne zvýšilo o 100 miliónov eur," upozornil predseda SPPK. Kladné saldo v agrokomoditách malo Slovensko v roku 1991.

 

Za posledných 20 rokov pre pokles agroprodukcie podľa neho výrazne poklesla zamestnanosť na vidieku a znížili sa stavy hospodárskych zvierat. "Je preto potrebné urobiť patričné kroky na to, aby sme nedovážali agrokomodity mierneho klimatického pásma, ktoré sme si vedeli v minulosti dorobiť," podčiarkol. Ďalším problémom slovenského agrosektora je podľa jeho informácií nevyváženosť produkcie. "Rastie nám rastlinná produkcia na úkor živočíšnej výroby. Je to spôsobené aj tým, že máme tretinové stavy hospodárskych zvierat v porovnaní s rokom 1990," zdôraznil.

 

"V roku 1990 sme vyprodukovali 3,6 milióna ton obilnín, v roku 2014 sa ich vyrobilo 4,7 milióna ton. V roku 1990 sme však spotrebovali na výrobu kŕmnych zmesí takmer 3 milióny ton obilnín, kým v roku 2014 len 600.000 ton. Cesta, ktorou sa uberáme, nie je teda správna, pretože sa stávame exportérmi základnej suroviny a dovážame výrobky s vyššou pridanou hodnotou," dodal šéf SPPK.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok