Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.11.2019 14:51 Relax
Situácia vo vede si vyžaduje odvážne riešenia, zhodli sa účastníci okrúhleho stola
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.11.2019 14:51 Relax

Situácia vo vede si vyžaduje odvážne riešenia, zhodli sa účastníci okrúhleho stolaBRATISLAVA - Zlepšenie situácie vo vede, výskume a vysokom školstve si vyžaduje nielen zmeny v prístupe, ale aj odvážne riešenia.


Zhodli sa na tom účastníci stredajšieho okrúhleho stola organizovaného predstaviteľmi univerzít, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Učenej spoločnosti Slovenska (UCS). O tom informoval hovorca Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) Fedor Blasčák. Podľa zúčastnených by sa mala zlepšiť aj vzájomná komunikácia a dlhodobé financovanie.


Okrem uskutočnenia smelých krokov účastníci súhlasili s tým, že by sa mala zlepšiť komunikácia medzi jednotlivými aktérmi vednej politiky. Riešenie by mohla predstavovať zhoda na dlhodobej koncepcii financovania vedy, výskumu a vysokého školstva. Podľa účastníkov majú veda a výskum potenciál byť rozhodujúcim faktorom pre úspešnú premenu hospodárskeho modelu na Slovensku smerom k väčšej konkurencieschopnosti v medzinárodnej súťaži.

Predseda UCS Peter Moczo identifikoval na úvod stretnutia zdroje problémov vo vede. Tie pramenia nielen zo strany štátu, ale aj z prostredia vedeckej komunity. Zákon o štátnej vedeckej politike je podľa Mocza zastaraný a absentuje aj medzinárodný audit výsledkov výskumu.

 Moczo uviedol, že až na svetlé výnimky si vedci neurobili poriadok vo svojej vedeckej komunite. Sieť vysokých škôl je predimenzovaná, atomizovaná a nestratifikovaná. Predstiera sa vedecká kvalita a uplatňuje sa rovnostárstvo. Vytváranie zdravého konkurenčného a motivujúceho prostredia v nej absentuje.

Podujatie organizovali štyria rektori výskumných univerzít, a to STU, Univerzity Komenského v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, predsedovia SAV a UCS. Stretnutia sa zúčastnili aj experti a zástupcovia štátnej správy či politických strán a zamestnávatelia inovatívnych firiem na Slovensku.reklama


Zdroj: SITA/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok