Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2022Vladislav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
NUCEM - ilustračná fotografia
NUCEM - ilustračná fotografia
16.12.2021 09:15 Domov
Školy majú záujem o testovanie elektronickou formou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.12.2021 09:15 Domov

Školy majú záujem o testovanie elektronickou formouBRATISLAVA - Vyše 25 000 žiakov z 580 škôl si overovalo vedomosti a zručnosti prostredníctvom elektronických testov v jesenných mesiacoch.


V systéme e-Test sa v uplynulých mesiacoch zrealizovalo v školách viac než 42 500 žiackych e-testov a ich hodnotení. Učitelia mohli výsledky e-testovaní využiť na lepšie preopakovanie či utvrdenie učiva s tými žiakmi, ktorí to v dôsledku dištančného vzdelávania potrebujú. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe.

 

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) ponúkol školám v prvej fáze možnosť zapojiť sa do e-testovaní od 11. októbra do 12. novembra. Využilo ju 406 škôl a 20 711 žiakov. Najväčší záujem bol o testy z matematiky a slovenského jazyka a literatúry pre piatakov a deviatakov v základných školách. Na gymnáziách si nastávajúci maturanti v e-testovaní opakovali najmä anglický jazyk na úrovni B2 a matematiku. Školy s maďarským jazykom využívali pre svojich žiakov e-testy z maďarského jazyka a literatúry a slovenského jazyka a slovenskej literatúry.

 

 

Prvýkrát si vyše 3000 stredoškolákov pilotne vyskúšalo nový typ hodnotenia v teste z čitateľskej gramotnosti a kritického myslenia. "Pilotný test na kritické myslenie a čítanie s porozumením obsahoval tri východiskové texty rozličného zamerania (príbeh o fiktívnej planéte, rozšírená novinárska správa, grantová výzva). Ku každému textu sa vzťahovalo desať úloh rôzneho typu, ktoré testovali okrem iného napríklad schopnosť argumentácie, rozlíšenia subjektívneho a objektívneho postoja, podstatných informácií od nepodstatných," uviedla Alžbeta Palacková, vedúca oddelenia tvorby testov pre stredné školy v NÚCEM.

 

Testovanie kritického myslenia žiakov, formulácia úloh a hodnotenie odpovedí je stále v štádiu vývoja, preto sa aj následné analýzy a potrebné úpravy testu budú realizovať po dôkladnom vyhodnotení pilotného testovania. Podľa slov riaditeľky NÚCEM Romany Kanovskej ústav plánuje pokračovať vo vývoji testov na overovanie kritického myslenia, gramotností a komplexnejších spôsobilostí žiakov.

 

V druhej fáze jesenných e-testovaní od 15. novembra do 10. decembra NÚCEM pilotne overoval vo vybraných základných školách úlohy z čitateľskej a matematickej gramotnosti pre pripravované kriteriálne testy, ktoré boli zamerané na vyššie kognitívne procesy. Do pilotného e-testovania sa zapojilo 5 078 žiakov zo 174 základných škôl, ktorí zrealizovali takmer 9 500 žiackych e-testov z gramotností. Žiaci sa dozvedeli svoje výsledky ihneď po ukončení e-testu.

 

Možno vás zaujme: Žiaci 2. stupňa a stredoškoláci prechádzajú na dištančné vzdelávaniereklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok