Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. apr. 2020Irena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Mŕtve more, Izrael
Mŕtve more, Izrael
15.11.2016 10:00 Zahraničie
Skupina nadšencov chce preplávaním Mŕtveho mora upozorniť na jeho problémy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.11.2016 10:00 Zahraničie

Skupina nadšencov chce preplávaním Mŕtveho mora upozorniť na jeho problémyJERUZALEM - S cieľom upozorniť svet na problémy so stavom vodnej hladiny v Mŕtvom mori sa dnes skupina plavcov pokúša preplávať ho naprieč - od brehov v Jordánsku na izraelskú stranu. Podľa organizátorov ide o prvý pokus tohto druhu.


Do akcie sa zapojilo 25 plavcov z Izraela, palestínskych území, Nového Zélandu, Južnej Afriky a Dánska, ktorí sa na 15 kilometrov dlhú plavbu vydali dnes na úsvite. Očakáva sa, že preplávanie Mŕtveho mora k jeho izraelským brehom im bude trvať asi sedem hodín. Počas neho si tváre chránia špeciálnou maskou, aby sa im voda s vysokou salinitou nedostala do očí a tráviaceho traktu. Plavcov sprevádzajú podporné tímy na lodiach.

 

Mnohí ekológovia tvrdia, že vysychanie Mŕtveho mora v posledných desaťročiach súvisí s nesprávnou starostlivosťou o vodný režim v okolí tohto vnútrozemského bezodtokového jazero, do ktorého priteká voda z rieky Jordán. Tá tvorí zároveň prírodnú hranicu medzi Jordánskom a Izraelom.

 

Hladina Mŕtveho mora v minulosti kolísala v rozmedzí 12 metrov, ale v poslednom období dochádza k jej trvalému poklesu, a to najmä v dôsledku umelého zadržiavania vôd rieky Jordán v Galilejskom jazere.

 

Podľa štúdie zverejnenej v roku 2009 ubudlo v Mŕtvom mori za posledných 30 rokov asi 14 km3 vody a jeho hladina klesá ročne o 70 cm. Keby tento trend pokračoval, Mŕtve more by mohlo do roku 2050 úplne vyschnúť.

 

Túto situáciu by mohla zvrátiť realizácia projektu na vybudovanie kanálu, ktorým by sa do Mŕtveho mora privádzala voda z Červeného mora. Ten však mnoho vedcov a ochrancov životného prostredia kritizuje, lebo by podľa nich mohol narušiť ekosystém v oblasti pozdĺž zamýšľaného kanálu.

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok