Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. júl. 2020Cyril
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
17.08.2010 12:05 Ekonomika
Skupina Slovnaft v 1. polroku s prevádzkovou stratou 5,8 milióna eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.08.2010 12:05 Ekonomika

Skupina Slovnaft v 1. polroku s prevádzkovou stratou 5,8 milióna eurSkupina Slovnaft v 1. polroku s prevádzkovou stratou 5,8 milióna eur - Slovensko Skupina Slovnaft v druhom štvrťroku tohto roka vykázala dobrú výkonnosť napriek plánovaným generálnym revíziám a technickým zarážkam.


Skupina Slovnaft v druhom štvrťroku tohto roka vykázala dobrú výkonnosť napriek plánovaným generálnym revíziám a technickým zarážkam.
      V prvom polroku síce hospodárenie skupina ukončila s prevádzkovou stratou na úrovni 5,8 milióna eur, z toho v druhom štvrťroku v hodnote 3 miliónov eur. V júni, po ukončení revízií, však už badať pozitívny trend vývoja, informoval hovorca spoločnosti Anton Molnár.
      "Pod stratu sa okrem revízií podpísal aj znížený dopyt po motorových palivách na exportných trhoch na začiatku roka," konštatoval Molnár. Mierne pozitívny obrat nastal aj v petrochemickom segmente, kde sa napriek odstávkam podarilo v 1. polroku medziročne znížiť stratu o 5,5 milióna eur.
      Kapitálové výdavky skupiny Slovnaft dosiahli v 1. polroku 52,2 milióna eur, z čoho takmer polovica smerovala do generálnych revízií výrobných jednotiek rafinérie.
      Export v 2. štvrťroku klesol o 20 %, a to najmä z dôvodu obmedzenia výroby spôsobeného generálnymi revíziami. Aj napriek poklesu exportu sa tržby v zvýšili o 21 %, najmä vďaka vyšším kótovaným medzinárodným cenám ropy a ropných produktov, ako aj lepšiemu predaju na domácom trhu o 10 %.
      Zvýšený domáci predaj bol predovšetkým reakciou na zníženie spotrebnej dane na naftu začiatkom roka, ako aj na postupné oživenie ekonomiky. Okrem týchto externých faktorov je za zlepšeným domácim predajom aj zvýšené úsilie spoločnosti získať nových zákazníkov a tiež posilniť lojalitu súčasných.
      V 1. polroku spoločnosť vyrábala biobenzíny s prídavkom etanolu a ETBE a motorovú naftu s nízkym obsahom síry, z čoho 83,2 % predstavovala motorová nafta s prídavkom komponentu MERO (metylester repky olejnej). Slovnaft, a.s., ku koncu júna prevádzkoval 209 čerpacích staníc.
      "V druhom štvrťroku sme v rámci plánovaných generálnych revízií investovali do údržby a opravy technologických zariadení, ktoré sú predpokladom na zvýšenie efektívnosti, kvality výroby a udržanie prevádzkovej spoľahlivosti rafinérie. Napriek technickej a investičnej náročnosti tohto procesu sa spoločnosti podarilo udržať si dobrú výkonnosť. Očakávame, že v najbližšom období bude externé prostredie naďalej poznačené všeobecnou opatrnou ekonomickou konjunktúrou, na ktorú je spoločnosť pripravená reagovať," povedal k výsledkom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti .

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok